Paderewski był największym admiratorem Chopina

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2015 17:00
- Ignacy Jan Paderewski wylansował go w USA na 3 tysiącach koncertów, wydał jego dzieła wszystkie. Dla mnie połączenie Paderewskiego z Chopinem jest naturalne – mówi Wiesław Dąbrowski, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Paderewskiego.
Audio
  • Wiesław Dąbrowski zaprasza na zbliżającą się II edycję Międzynarodowego Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego (Muzyczna Jedynka)
- Chcemy  jak najgodniej zaprezentować Ignacego Jana Paderewskiego nie tylko jako kompozytora, ale także jako dyplomatę - zapowiada dyrektor festiwalu
- Chcemy jak najgodniej zaprezentować Ignacego Jana Paderewskiego nie tylko jako kompozytora, ale także jako dyplomatę - zapowiada dyrektor festiwaluFoto: Wojciech Kusiński/PR

Jak przypomina gość Izabeli Żukowskiej Ignacy Jan Paderewski, którego 155. rocznicę urodzin będziemy obchodzić podczas festiwalu, to nie tylko wielki dyplomata, pianista, kompozytor, ale także niezwykły altruista. Jemu właśnie zawdzięczamy m.in. odnowienie kościółka w Brochowie, gdzie ślub brali rodzice największego polskiego kompozytora, i w którym mały Fryderyk został ochrzczony.

Czytaj także >>>
ignacy paderewski 1200.jpg
Ignacy Jan Paderewski - mąż stanu, który łagodził obyczaje

II edycja festiwalu odbędzie się między 6 a 12 listopada. Szczegóły imprezy zostaną zaprezentowane na specjalnej konferencji prasowej 12 października o 12.12. W programie festiwalu, którego patronem jest Polskie Radio oprócz koncertów, pokazów filmów i paneli dyskusyjnym nie zabraknie także niespodzianek.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Izabela Żukowska

Gość: Wiesław Dąbrowski (dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Paderewskiego)

Data emisji: 9.10.2015

Godzina emisji: 13.31

gs/ag

Czytaj także

Paderewski niczym Jagger. Polska w Wersalu miała gwiazdora

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2013 15:55
- Na czas rokowań w Wersalu Dmowski i Piłsudski powstrzymali się od kopania po kostkach, przynajmniej na arenie międzynarodowej. Natomiast Paderewski rolę polityka wypełnił perfekcyjnie - o odzyskaniu przez Polskę niepodległości rozmawiają w Jedynce historycy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyką porywał serca i dusze, ale oddał się polityce. Mąż stanu Paderewski

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 09:47
Jerzy Waldorff mówił o Ignacym Janie Paderewskim, że wygrał Polskę na fortepianie. - Przede wszystkim był on urodzonym dyplomatą - mówi Wiesław Dąbrowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyfrowe Radio Chopin. 24 godziny na dobę!

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2015 20:00
Przegapiłeś występ ulubionego uczestnika Konkursu Chopinowskiego albo po prostu chcesz usłyszeć go jeszcze raz? Zapraszamy do korzystania z cyfrowego Radia Chopin!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konkurs Chopinowski: niezwykłe barwy Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2015 19:00
Pianiści amerykańscy azjatyckiego pochodzenia zdominują popołudniowe sobotnie przesłuchania w Filharmonii Narodowej.
rozwiń zwiń