Stacey Kent: jestem muzyczną minimalistką

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2015 16:15
- Sądzę, że przestrzenie między nutami tworzą miejsce na refleksje, emocje i wyobraźnię słuchacza. Piosenkarz musi po prostu wyśpiewać tekst, ale to siła muzyki decyduje o interpretacji - mówi amerykańska artystka jazzowa.
Audio
  • Stacey Kent o płycie "Tenderly" i swoim podejściu do muzyki (Muzyczna Jedynka)
- Zależało nam, żeby na płycie Tenderly panowała intymna atmosfera, która leży o źródeł bossa novy - mówi Stacey Kent
- Zależało nam, żeby na płycie "Tenderly" panowała intymna atmosfera, która leży o źródeł bossa novy - mówi Stacey KentFoto: DANIEL REINHARDT/PAP/DPA

Jak dodaje Stacey Kent, choć wokal piosenkarza również wpływa na odbiór muzyki, to sama jego uroda jest rzeczą względną. - Najpiękniejszym głosem może być głos matki, ojca, brata, siostry, czy ukochanej osoby. Słodkie, łagodne, spokojne brzmienie takiego głosu bywa ważniejsze od tego, co taka osoba do nas mówi. Nasza kultura o tym zapomina, bo koncentruje się na tym, jak wyglądają ludzie: czy mają udany makijaż, pachną markowymi perfumami, a nie na tym jak brzmią - podkreśla gość "Muzycznej Jedynki".

Słuchaj także
Włodek Pawlik 1200 Konecki.jpg
Włodek Pawlik komponuje do wierszy Zagajewskiego

W grudniu piosenkarka jazzowa wystąpiła na Międzynarodowym Festiwalu Jazz 2015 w Warszawie. Był to koncert promujący jej najnowszą płytę "Tenderly". - Zazwyczaj jestem całkowicie odpowiedzialna za wybór materiału, który znajdzie się na moim albumie. Tym razem jednak to Roberto Menescal zasugerował lwią część repertuaru. Ten kompozytor i gitarzysta to ojciec bossa novy. Ludzie znają jego muzykę, choć nie zawsze kojarzą jego nazwisko - tłumaczy Stacey Kent.

Amerykańska artystka mówi również w audycji m.in. o związkach literatury z muzyką, a także wspomina swoją pracę w BBC.

***

Przygotowała: Anna Will

Gość: Stacey Kent (amerykańska piosenkarka jazzowa)

Data emisji: 11.12.2015

Godzina emisji: 13.15

Materiał wyemitowano w "Muzycznej Jedynce".

pg/asz

Czytaj także

Margaret i Matt Dusk śpiewają jazzowe standardy

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2015 16:12
- Na początku myśleliśmy o jednej piosence, a wyszła z tego cała płyta - mówi Margaret o nagranym wspólnie z Kanadyjczykiem Mattem Duskiem albumie "Just The Two Of Us".
rozwiń zwiń