Marek Gaszyński podbija Ciechocinek

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2016 16:02
Gwiazdy jazzu i bluesa zagrają na Happy Jazz Festival w Ciechocinku. Kurort obchodzi jubileusz 180 lat istnienia.
Audio
  • Teresa Kudyba, Jerzy Szymański, Krzysztof Sieradzki o 2. Happy Jazz Festiwal w Ciechocinku (Muzyczna Jedynka/Jedynka)
Jerzy Szymański i Krzysztof Sieradzki z zespołu Skołowani.
Jerzy Szymański i Krzysztof Sieradzki z zespołu Skołowani. Foto: Wojciech Kusiński/PR

Jazz, zanim wkroczył do filharmonii, był muzyką ludyczną, taneczną, cieszył ludzi, dawał im odpoczynek i rozrywkę po pracy. To banalne twierdzenie skłoniło Marka Gaszyńskiego do tego, by w trakcie jednej imprezy przywrócić jazzowi to pierwotne znaczenie. I tak, przed rokiem, Gaszyński wraz z Adamem Jędrzejowskim wymyślili i zainaugurowali festiwal z gwiazdami polskiej muzyki jazzowej czyli Happy Jazz Festival w Ciechocinku. Promując festiwal, pisali: "Chcemy mieszkańcom, turystom i kuracjuszom zaprezentować pogodne, radosne oblicze muzyki jazzowej i bluesowej. Chcemy ich wciągnąć do wspólnej zabawy, a nie tylko do biernego słuchania".

W tym roku, w sierpniu, muszla koncertowa w Parku Zdrojowym znów zabrzmi na jazzowo. Wystąpią gwiazdy polskiego jazzu. Zagra też bluesowy zespół Skołowani, którego członkowie - Jerzy Szymański i Krzysztof Sieradzki, gościli w studiu Muzycznej Jedynki.

Obecna także w studiu Teresa Kudyba, reżyserka filmowa, autorka filmów o Ciechocinku i mieszkanka tego miasta, zapraszając na ciechocińskie festiwale, zdradziła pewien sekret. - Będzie nowy przebój o Ciechocinku. Słowa napisał Marek Gaszyński, muzykę właśnie teraz tworzy Katarzyna Gaertner, a zaśpiewa Krzysztof Cugowski - z radością poinformowała Kudyba.

Ciechocinek to miasto festiwali, o których więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Muzyczna Jedynka"

Prowadzi: Paweł Sztompke 

Goście: Teresa Kudyba (reżyserka filmowa, autorka filmów o Ciechocinku), Jerzy Szymański i Krzysztof Sieradzki (zespół Skołowani)

Data emisji: 16.06.2015

Godzina emisji: 14.27

ab/mg

Czytaj także

Subiektywna historia jazzu według Marka Gaszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 13:14
- Bardzo trudno uchwycić moment, kiedy narodził się jazz. Zaryzykowałbym twierdzenie, że był to rok 1900, bo właśnie wtedy urodził się Louis Armstrong - mówił w Jedynce Marek Gaszyński z okazji Międzynarodowego Dnia Jazzu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Happy Jazz Festival – integracja po ciechocińsku

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 14:14
- Chciałem przypomnieć, że jazz był kiedyś wesoły, ludyczny i taneczny. Było tak jeszcze w latach 50. XX wieku, zanim wkroczył do filharmonii - mówi Marek Gaszyński, organizator Happy Jazz Festival.
rozwiń zwiń