Aleksander Nowacki o reaktywacji zespołu Homo Homini

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2016 14:55
- Charakterystyczne dla brzmienia Homo Homini banjo kupiłem w komisie w Warszawie przy ul. Hożej. Jak je zobaczyłem, przypomniałem sobie, że mając 9 lat i będąc na kolonii, oglądałem występ zespołu gitar hawajskich i wtedy zafascynował mnie ten instrument - wyznał Aleksander Nowacki.
Audio
  • Aleksander Nowacki o historii i nowych nagraniach zespołu Homo Homini (Muzyczna Jedynka/Jedynka)
Aleksander Nowacki - lider zespołu Homo Homini
Aleksander Nowacki - lider zespołu Homo HominiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Cena upatrzonego instrumentu była bardzo wysoka. Gość audycji pół roku zbierał pieniądze i targował się ze sprzedawcą. W końcu udało mu się nabyć banjo za 1/10 ceny. Ma ten instrument do dziś.

Nowacki rozpoczął karierę jako solista zespołu Czerwono-Czarni. Potem założył grupy Nastolatki, Quorum, a w 1972 r. - zespół Homo Homini.

- Od samego początku chcieliśmy się odróżnić. Szukaliśmy oryginalnego instrumentarium, dlatego włączyliśmy gitarę hawajską i banjo. Postanowiliśmy, że będziemy śpiewać niskimi, męskimi głosami, bowiem w tamtym czasie wszystkie zespoły stawiały na wysoko śpiewających solistów - wspominał artysta.

Kilka lat temu grupa Homo Homini reaktywowała się i właśnie wydała wspomnieniową płytę pt. "Homo Homini. Drzewa ruszają już w drogę".

 - Bardzo długo czekałem na tę płytę - powiedział lider zespołu. - Jest to przegląd naszych nagrań, od pierwszego, które zrobiliśmy po kryjomu w nocy, po kilka piosenek z najnowszej płyty "Reaktywacja". Są tu nasze najpopularniejsze piosenki ze wszystkich płyt długogrających, jakie wydaliśmy w całej karierze Homo Homini - tłumaczył muzyk.

Aleksandr Nowacki wspominał wspólne trasy Homo Homini i Maryli Rodowicz, karierę solisty w zespole Czerwono-Czarni i przyjaźnie z innymi polskimi muzykami. Zaprezentował też nową piosenkę zespołu pt. "Upalne lato". Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji:"Muzyczna Jedynka"

Prowadzi: Maria Szabłowska

Gość: Aleksander Nowacki (zepół Homo Homini)

Data emisji: 13.09.2016

Godzina emisji: 13.13

ab/mg

Czytaj także

Kulisy koncertów legend - szokują, zachwycają, przełamują tabu

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 13:00
Nie każdy świetny muzyk staje się legendą. Niektórzy wchodzą na scenę, przez kilka lat błyszczą na niej, by wkrótce świat o nich zapomniał. Beatlesi, Janis Joplin, Abba, czy Czesław Niemen to artyści którzy podczas koncertów przełamywali społeczne konwenanse, i także dlatego wciąż są słuchani i zdobywają nowych fanów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Francuska miłość" - naiwny rock’n’roll od Czarno-Czarnych

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2016 14:25
- Trzymamy się swojego klimatu, pomimo tego, że mody się zmieniają. A to R'n'B, a to dźwięki spod znaku techno przemijają, a my chcemy grać naiwnego rock’n’rolla - mówi Jarek Janiszewski z zespołu Czarno-Czarni.
rozwiń zwiń