Andrzej Sikorowski: płyta "Okno na Planty" to rodzaj spaceru po Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2016 14:50
- Nie jest to jednak hermetyczny Kraków. To opowieść o statystycznym Janie Kowalskim. Ludzie lubią piosenki o sobie samych, a te są o nich właśnie. Andrzej Sikorowski niczym od nich się nie różni - mówił w Jedynce tekściarz i kompozytor.
Audio
  • Andrzej Sikorowski o płycie "Okno na Planty" (Muzyczna Jedynka)
Andrzej Sikorowski
Andrzej Sikorowski Foto: W.Kusiński/Polskie Radio

Płyta nosi tytuł "Okno na Planty" i również z tego powodu nie mogło na niej zabraknąć krakowskich akcentów. - Już pierwsza piosenka opowiada o tym, że gdy biorę prysznic to patrzę na Planty. Nie jest to moim wymysłem, tylko tak rzeczywiście jest. Mieszkam blisko krakowskiego Rynku i przy otwartych oknach każdego dnia słucham hejnału - powiedział Andrzej Sikorowski. 

Lider grupy Pod Budą tłumaczył, że piosenki, które znalazły się na płycie bardzo długo ze sobą nosił. -  Ułożenie do rymu frazy, zapisywanie na kartce długopisem trwało krótko. Natomiast procesem było wymyślenie historii z puentą - mówił Sikorowski. Wyjaśnił przy tym, że często piosenki z puentą skazane są na niepowodzenie. - Można jej nigdy nie usłyszeć, bo nagle w radiu lub telewizji pojawia się reklama i puenta zostaje ucięta - podkreślił gość Izy Żukowskiej.

Płyta "Okno na Planty" ukaże się 7 października. Andrzej Sikorowski nagrał ją razem ze swoją córką Mają. Premierowych piosenek z puentą w ich wykonaniu będzie można wysłuchać już 9 i 10 października na koncertach w Krakowie i Warszawie.

W nagraniu audycji Andrzej Sikorowski powiedział też, dlaczego pisanie dla siebie i innych wykonawców traktuje zupełnie inaczej, a tekst w piosence jest dla niego najważniejszy. Mówił również o swoich związkach z Grecją oraz tym, że czuje się "przyspawany do Krakowa".

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Iza Żukowska

Gość: Andrzej Sikorowski (kompozytor, autor tekstów, piosenkarz)

Data emisji: 15.09.2016

Godzina emisji: 13.14

tj/ab

Czytaj także

Halina Mlynkowa: to najlepsze, co do tej pory nagrałam

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2016 15:40
- Mam coraz więcej odwagi, na coraz więcej sobie pozwalam - i muzycznie, i wokalnie. To absolutnie moja muzyka, z którą w pełni się utożsamiam - mówi wokalistka o swojej nowej, jeszcze nie wydanej płycie.
rozwiń zwiń