Miejscovi, czyli połączenie tradycyjnego folku z nowoczesnością

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 14:28
- Zespół składa się ze świetnie wykształconych muzyków, np. akordeonista, skrzypek i kontrabasista są po akademii muzycznej. Każdy z nich, poza swoim warsztatem klasycznym, podążał drogą muzyki ludowej łącząc technikę świadomości grania z dzikością i autentycznością muzyki ludowej - opisywał zespół Miejscovi Bartek Mieszkuniec.
Audio
  • Ula i Bartek Mieszkuniec o płycie "Tak się nie gra" (Muzyczna Jedynka)
Ula i Bartek Mieszkuniec czyli część zespołu Miejscovi
Ula i Bartek Mieszkuniec czyli część zespołu MiejscoviFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

21 października ukazał się album zespołu Miescovi zatytułowany "Tak się nie gra" z piosenkami mocno inspirowanymi polskim folklorem. - Po ponad 2 latach pracy nad projektem jesteśmy zafascynowani tą muzyką - zdradziła wokalistka, Ula Mieszkuniec. - Jeździliśmy po całym kraju poszukując muzykantów, którzy jeszcze żyją i grają i od nich się uczyliśmy, razem muzykowaliśmy i jeździliśmy na festiwale - opowiadała Ula Mieszkuniec.

- Na bazie oryginalnych motywów, których przesłuchaliśmy tysiące, komponujemy własne popowe piosenki. Za nami godziny przesłuchań starych nagrań muzyki źródeł z archiwów Polskiego Radia. Czerpaliśmy z tego bogatego zasobu oryginalnych ludowych wykonań rejestrowanych także jeszcze przed II wojną światową - tłumaczył Bartek Mieszkuniec.

Pytany, który region w Polsce najbardziej przypadł mu do gustu, muzyk wskazał radomskie. - To  jest jeden z niewielu w Polsce regionów, który żyje muzyką ludową, gdzie kultywuje się spotkania na potańcówkach i granie naturalne - na akordeonie i skrzypcach. Natomiast Kurpie są najbardziej rozwinięte wokalnie, oczywiście poza góralską muzyką, którą ominęliśmy w swoich poszukiwaniach - mówił muzyk.

Goście "Muzycznej Jedynki" zaprosili na najbliższe koncerty zespołu Miejscovi. Ułyszeliśmy także nagrania z płyty "Tak się nie gra". Zachęcamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: "Muzyczna Jedynka"

Prowadzi: Marcin Kusy

Goście: Ula Mieszkuniec i Bartek Mieszkuniec  (zespół Miejscovi)

Data emisji: 26.10.2016

Godzina emisji: 13.25

ab/gs

Komentarze4
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
anne672016-11-23 20:22 Zgłoś
I najnowsza płyta jest naprawdę warta wysłuchania. Naprawdę oryginalna, mocno wypracowana, aż uśmiech się pojawia na twarzy :)
anne672016-11-23 20:16 Zgłoś
Znam Bartka osobiście i niezwykle mi miło, że wreszcie szersza publiczność może poznać talent jego i jego uroczej żony ^^
ela232016-10-28 17:22 Zgłoś
Miejscovi są naprawdę świetnym zespołem! Przede wszystkim ratują nasze korzenie kulturowe przed zapomnieniem, nadając im nowe życie :) <3
ela232016-10-28 17:11 Zgłoś
Bardzo miło było ich usłyszeć w krajowej rozgłośni! Ich muzyka jest naprawdę cudowna <3 :)

Czytaj także

Trebunie-Tutki zagrają i zaśpiewają z Gruzinami

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2015 15:39
Folkowy Festiwal "Nowa Tradycja" nabiera rozpędu. Jednym z jurorów jest Krzysztof Trebunia-Tutka, który w Radiowej Jedynce mówi też o swych najbliższych planach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Potańcówka z Warszawską Orkiestrą Sentymentalną

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2016 08:00
Zespół wystąpił na Dwójkowej "Muzycznej Scenie Tradycji". Podczas koncertu zabrzmiały utwory z płyty "Umówmy się na dziś". Z artystami rozmawialiśmy o ich fascynacji polską muzyką przedwojenną.
rozwiń zwiń