Największy muzyczny prezent od Johna Lennona dla świata

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2016 19:47
- Koproducent piosenki "Imagine" mówił, że jest ona narodowym hymnem, a magazyn "Rolling Stone" określił ją największym muzycznym prezentem Lennona dla świata – mówi dziennikarka, Izabela Żukowska.
Audio
  • "Imagine", czyli wielka siła wyjątkowego utworu Johna Lennona (Muzyczna Jedynka)
John Lennon ze swoją żoną Yoko Ono na zdjęciu z 1980 roku. Artysta zmarł 8 grudnia 1980 r. po serii strzałów, które oddał w jego kierunku fan, Mark Chapman
John Lennon ze swoją żoną Yoko Ono na zdjęciu z 1980 roku. Artysta zmarł 8 grudnia 1980 r. po serii strzałów, które oddał w jego kierunku fan, Mark ChapmanFoto: NeilFraudstrong via Foter.com / CC BY-NC

Izabela Żukowska podkreśla, że piosenka to nie tylko utwór muzyczny, kompozycja i melodia, ale również tekst i słowa. - O tym jaką mogą mieć wartość niech świadczy fakt, że w tym roku literacka nagroda Nobla powędrowała do Boba Dylana właśnie za teksty piosenek, które tym samym zostały usankcjonowane jako teksty literackie. Jak bardzo słowa piosenek mogą być poetyckim arcydziełem nie trzeba przekonywać, zwłaszcza wielbicieli twórczości Jeremiego PrzyboryAgnieszki Osieckiej czy Wojciecha Młynarskiego - mówi dziennikarka.

Teksty piosenek były ważne również w twórczości Johna Lennona, który zmarł 36 lat temu. Utworem "Imagine", którego autorem słów i muzyki był były członek grupy The Beatles, próbował przekuć tekst piosenki w coś pozytywnego. - Ta piosenka została nazwana przez jednego z brytyjskich autorów "humanistycznym peanem na rzecz ludzkości" - opowiada Izabela Żukowska.

Co było inspiracją do napisania "Imagine"? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: "Muzyczna Jedynka"

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Gość: Izabela Żukowska (muzykolog, socjolog, dziennikarka)

Data emisji: 5.12.2016 r.

Godzina emisji: 13.44

sm/mg

Czytaj także

Cztery kule, które skończyły pewną epokę

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 00:01
W 1980 roku został zamordowany John Lennon. 8 grudnia fani na całym świecie w szczególny sposób wspominają jego muzykę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekordowa cena za gitarę Johna Lennona

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2015 09:30
Dom aukcyjny Julien's spodziewał się, że gitara zostanie sprzedana za 600-800 tys. dolarów. 2,4 mln dolarów to największa suma, jaką do tej pory zapłacono za tego rodzaju instrument.
rozwiń zwiń