Buffo. Pierwsza prywatna scena muzyczna ma już 25 lat

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2017 16:02
- Pamiętam początki. Z Januszem Stokłosą poszliśmy do starego teatru Buffo, który mieścił się na tyłach budowy hotelu Sheraton. Dokoła pełno błota, jakieś płoty ...To było takie miejsce zapomniane przez ludzi i Boga. Wyglądało jak stare, zapyziałe kino - opisywał swe wrażenia sprzed 25 lat Janusz Józefowicz.
Audio
  • Janusz Józefowicz o jubileuszu działalności Teatru Studio Buffo (Muzyczna Jedynka)
Janusz Józefowicz
Janusz JózefowiczFoto: Mateusz Malinowski/PR

Reżyser zdradził, że nie myślał wtedy, iż w tak mrocznym miejscu spędzi tak wiele lat. - Ale to miejsce miało jedną zaletę, że po prostu było, bowiem wtedy z całym zespołem zostałem wyrzucony z Teatru Dramatycznego. Musieliśmy coś robić z tą grupą młodych artystów, szkoda było tych ludzi, tego kapitału - mówił Józefowicz. Premierowym spektaklem Teatru Studio Buffo - pierwszej prywatnej muzycznej sceny w Polsce - był musical "Do grającej szafy grosik wrzuć".

Działający od ćwierć wieku Teatr Studio Buffo wychował całe pokolenie słuchaczy i grono artystów, którzy dzięki Buffo zaistnieli, jak choćby: Edyta Górniak, Katarzyna Groniec czy Robert Janowski.

Gość radiowej Jedynki wspomniał o innym jubileuszu Buffo. W tym miesiącu odbędzie się setne przedstawienie "Piotrusia Pana".

- Wiele lat temu, na Broadwayu zobaczyłem spektakl "Piotruś Pan", w którym główną rolę grała 30-letnia eksmistrzyni sportu. I to było tak straszne, tak nieprawdziwe, że powiedziałem do Janusza Stokłosy, że musimy zrobić ten spektaklu u nas, bo to fantastyczna historia. Udało się nam namówić Jeremiego Przyborę do napisania przepięknego libretta. Premiera odbyła się w Teatrze Roma w 2000 roku - wspominał Józefowicz.


buffo.jpg

Jak dodał, "Buffo jest cudownym  miejscem, kameralnym teatrem piosenki. Czasem ośmielamy się realizować tu duże formy, ale duża forma wymaga przestrzeni, dlatego szukam miejsc do realizacji swych pomysłów za granicą".

Janusz Józefowicz opowiadał o swej aktywności artystycznej w Rosji, USA, Chinach, Holandii i Niemczech. Mówił też o spektaklach, które realizuje w technologii 3D. Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Muzyczna Jedynka"

Prowadzi: Paweł Sztompke

Gość: Janusz Józefowicz (choreograf, aktor, scenarzysta, reeżyser)

Data emisji: 13.01.2017

Godzina emisji: 13.27

ab/pg

Czytaj także

Janusz Józefowicz: "Piotruś Pan" jest dla całych rodzin

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 16:14
- Sam mam 7-letnią córeczkę i wiem, że niełatwo jest znaleźć w teatrze coś ciekawego dla dzieci. Na na nasz spektakl zapraszamy również rodziców, oni też się na nim wzruszają - mówi dyrektor artystyczny Studia Buffo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przybora dzieciom. "Piotruś Pan" uczy wrażliwości

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2015 17:57
- Pan Jeremi był niezwykle lapidarny, stąd jego duża rezerwa, gdy zaproponowaliśmy mu napisanie libretta do "Piotrusia Pana" - wspomina Janusz Stokłosa.
rozwiń zwiń