Michał Kowalonek: na tej płycie będzie ciemna i jasna strona księżyca

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2017 16:00
- Podczas nagrywania w studiu było wszystko: od zgrzytania zębami po łzy wzruszenia. Po tak długim czasie grania ze sobą taki moment był nam bardzo potrzebny - wyznał Marcinowi Kusemu Michał Kowalonek, lider zespołu Snowman.
Audio
  • Michał Kowalonek o nowej płycie zespołu Snowman (Muzyczna Jedynka)
Michał Kowalonek na scenie
Michał Kowalonek na scenieFoto: PAP/Tomasz Gzell

Krytycy muzyczni do scharakteryzowania twórczości grupy Snowman używają określeń: post rock, jazz, elektronika, trans jazz, rock progresywny, psychodelia, gitarowa alternatywa albo po prostu eksperyment. Zespół ma na swoim koncie płyty "Lazy" (2008) i "The Best Is Yet To Come" (2011).

Michał Kowalonek  Moment tych emocji ze studia, gdy nagrywaliśmy, to jest taka chmura, na której spokojnie możemy fajne rzeczy robić

- Jako poszukujący muzycy chwytaliśmy się różnych dziwnych rzeczy. Zrobiliśmy mnóstwo soundtracków do niemych filmów - w sumie około pięciu godzin kompozycji, muzykę do około 10 spektakli teatralnych - wyliczał wokalista. - Z tych kompozycji po jakimś czasie wynikały płyty. Pierwsza płyta była stylistycznie trudna do określenia, taka "od Antarktydy po Arktykę". Następna zmierzała już w stronę piosenki. Ostatnie doświadczenia tak się sprecyzowały, że powiedzieliśmy sobie: może spróbujmy wejść w tę piosenkę i zobaczyć, jak nasze instrumenty zareagują? - wyjaśniał Michał Kowalonek.

Podczas rozmowy z Marcinem Kusym jego gość zaprezentował singiel "Znów jesteś sobą". Piosenka promuje nadchodzącą płytę - Chcieliśmy, żeby to była mądra piosenka, żeby trafiła do mojej mamy i do mojej córki, by stylistycznie pozwoliła nam oderwać się od rzeczy, które wcześniej robiliśmy - opisywał utwór Kowalonek.


snowman.jpg

Artysta wspominał też współpracę z zespołem Myslovitz. Szczegóły w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Muzyczna Jedynka"

Prowadził: Zbigniew Krajewski

Rozmawiała: Marcin Kusy

Gość: Michał Kowalonek

Data emisji: 23.01.2017

Godzina emisji: 14.33

ab/jp


Czytaj także

Odważna płyta Lory Szafran poświęcona Leonardowi Cohenowi

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2017 18:44
- Pracując nad dziełami Leonarda Cohena, pomyślałam, że nie mogę go naśladować, tylko spróbować przetworzyć te utwory i potraktować je jak materiał muzyczny - opowiada wokalistka Lora Szafran.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Nowacki, "Karolina" i Cliff Richard

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2017 10:15
Piosenkarz, kompozytor, aranżer, realizator i producent muzyki rozrywkowej powrócił do kultowych utworów zespołu Homo Homini, które kiedyś nuciła cała Polska.
rozwiń zwiń