Henrych Czich o 35-leciu zespołu Universe

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 16:00
- W tym roku mija 35 lat od powstania duetu Universe, później zespołu. Inna rocznica przypadnie 2 listopada. Minie 10 lat od śmierci Mirka Breguły, mojego największego przyjaciela i współzałożyciela zespołu. Patrzymy na to, ile udało się stworzyć, mamy trzy pokolenia naszej publiczności, co jest chyba największym sukcesem - ocenia Henrych Czich.
Audio
  • Henrych Czich o 35-leciu zespołu Universe (Muzyczna Jedynka)
Koncert zespołu Universe
Koncert zespołu UniverseFoto: I-studio/Creative Commons Attribution 3.0 /Wikipedia

dymna anna_1200.jpg
13. Festiwal Zaczarowanej Piosenki. "To będzie najszczęśliwsza edycja"

Muzycy Universe poznali się przez przypadek. - W gazecie pojawiło się ogłoszenie, że powstaje studio piosenki w Katowicach i chętni mogą przyjść. Chciałem po prostu zobaczyć jak wygląda studio, bo nigdy nie widziałem, ale okazało się, że to zespół miał się nazywać Studio Piosenki i to po prostu były przesłuchania. Tam koło mnie stanął chłopak z gitarą - wspomina gość "Muzycznej Jedynki". 

Henryk Czich nie ukrywa, że zaczął tworzyć muzykę z powodu swoich poważnych problemów z mówieniem i jąkaniem. To granie na pianinie stało się jego sposobem wyrażanie siebie, ale nigdy nie przypuszczał, że jego twórczość ujrzy kiedyś światło dzienne. W 1983 roku przyszedł ogromny sukces na festiwalu w Opolu, gdzie zespół wykonał piosenkę "Mr. Lennon".

Czy teksty były zbędne dla muzyków w piosenkach? Jacy artyści najbardziej fascynowali muzyków? Czy Universe wciąż koncertuje? Na czym polega niezwykłość kalendarza wydanego z okazji 35-lecia zespołu? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

*** 

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Rozmawia: Maria Szabłowska

Gość: Henryk Czich (współzałożyciel i wokalista zespołu Universe)

Data emisji: 24.02.2017

Godzina emisji: 14.22

gs/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowa płyta legendy rocka lat 80. zespołu Randez-Vous

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 15:42
-To nie jest reaktywowanie zespołu "jeden do jednego". Chcieliśmy się odwołać do nazwy i estetyki Randez-Vous, aby wydać nowy album - tłumaczył Ziemowit Kosmowski, wokalista, gitarzysta i autor piosenek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jedwabiście" - osobista, autorska płyta Tomka Kordeusza

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 17:06
- Ptyta jest bardzo moja. I muzyka, i teksty, i śpiew są moje - mówił Tomasz Kordeusz, który po latach prowadzenia w Starachowicach prężnego centrum kultury i długiej współpracy z Piotrem Salatą, zdecydował się nagrać autorski krążek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od sensacyjnej książki do muzyki, czyli Gregory Project

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 19:51
- Po książce i słuchowisku chciałem zrealizować film, ale ponieważ jest z tym chwilowo kłopot, to zdecydowaliśmy się na wydanie płyty - opowiada pisarz i krytyk muzyczny Grzegorz Walenda.
rozwiń zwiń