Muzyczna i duchowa uczta. Etno-jazzowe koncerty pieśni wielkopostnych

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 15:13
- Połączyła nas wspólna idea zrobienia czegoś niezwykłego, a powodem jest to, że zarówno Maria, jak i ja wydaliśmy kiedyś płyty, na których nagraliśmy własne wersje pieśni wielkopostnych - wyjaśniał pomysł cykli koncertów, których inaguracja już 11 marca, Ryszard Wojciul.
Audio
  • Maria Pomianowska i Ryszard Wojciul zapraszają na etno-jazzowe koncerty na Wielki Post (Muzyczna Jedynka)

10 lat temu Ryszard Wojciul nagrał płytę "O duszo wszelka", na której pieśni wielkopostne wprowadził w świat muzyki rozrywkowej, zaś Maria Pomianowska, przed rokiem, wydała album z nowymi aranżacjami średniowiecznych pieśni wielkopostnych. - Niektóre z nich to prawdziwe zabytki, od wielu lat nie grywane - wyjaśniała w "Muzycznej Jedynce" Pomianowska.

Iwona Loranc zapowiada nowy album "Brzegi"
loranc iwona_1200.jpg

Oboje muzycy zapraszali słuchaczy na etno-jazzowe koncerty na Wielki Post. Trasa obejmuje sześć miejsc w Polsce: prestiżowych sal koncertowych i kościołów, od sali koncertowej katowickiego NOSPR-u, przez Filharmonię Świętokrzyską w Kielcach, kościół św. Jana w Gdańsku, toruńskie Jordanki do Teatru Muzycznego Roma w Warszawie.

 - To, co teraz wspólnie wymyśliliśmy polega na tym, że chcemy pokazać muzykę wielkopostną z innej strony. Ta muzyka jest wielką refleksją nad życiem, a najważniejszym efektem tych przemyśleń jest nadzieja. Nadzieja, że po ciężkich momentach, przychodzi odrodzenie -  tłumaczyla Maria Pomianowska. - Dlatego nacisk położyliśmy na to, by słuchacz wychodził z koncertów przepełniony nadzieją i dobrym nastrojem - dodała artystka.

Ryszard Wojciul pochwalił się: - Zgromadziliśmy supergrupę - 15 osób na scenie. Wokaliści to: Dorota Miśkiewicz, Mariusz Lubomski i Iwona Loranc, którym towarzyszy klasyczny kwartet wokalny Il Conto i siedmiu instrumentalistów. Usłyszycie wszystko: etno, jazz, trochę muzyki klasycznej, trochę rocka - zachwalał koncerty gość Jedynki.

Co Marię Pomianowską zafascynowało w tekstach pieśni wielkopostnych i kiedy artyści wystąpią w poszczególnych salach koncertowych? O tym w nagraniu audycji, podczas której usłyszeliśmy także utwór w wykonaniu Marii Pomianowskiej pt. "Stwórca łaskawy".  

***

Tytuł audycji: "Muzyczna Jedynka"

ProwadziMaria Szabłowska

Goście: Maria Pomianowska (doktor sztuk muzycznych, wokalistka, kompozytorka, wykładowczyni w Akademii Muzycznej w Krakowie), Ryszard Wojciul (muzyk, kompozytor, dziennikarz )

Data emisji: 28.02.2017

Godzina emisji: 13.36

ab/pg

Czytaj także

Maria Pomianowska: muzyka daje nadzieję

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2016 14:05
Nietuzinkowa kobieta, oryginalna artystka. Dyrektor artystyczna warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur, założycielka pierwszego w Polsce kierunku muzyki etnicznej w Muzycznej Akademii w Krakowie. Kompozytorka i rekonstruktor techniki wykonawczej instrumentów dawnych. Prof. Maria Pomianowska była gościem Mai Kluczyńskiej w audycji Kobiety Sukcesu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Monika Borzym o fascynacji postacią Joni Mitchell

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 15:00
- Jest to postać, która zainspirowała największych piosenkopisarzy takich jak Leonard Cohen, Bob Dylan, Paul Simon, Prince. Bez niej bardzo dużo ważnych rzeczy w muzyce by się nie wydarzyło - opowiada Monika Borzym.
rozwiń zwiń