Evgen Malinovskiy o wyjątkowości twórczości Wojciecha Młynarskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 16:00
- Moją pierwszą pracę aktorską w Polsce znalazłem w Teatrze Ateneum. Tam spotkałem Wojciecha Młynarskiego i nigdy tego nie zapomnę. To był jego jubileusz - wspomina Evgen Malinovskiy. 
Audio
  • Evgen Malinovskiy i dziennikarze Jedynki wspominają Wojciecha Młynarskiego (Muzyczna Jedynka)
  • Pożegnanie Wojciecha Młynarskiego na warszawskich Starych Powązkach (Ekspres Jedynki)

mid-17315189 1200.jpg
Andrzej Sikorowski: Młynarski to najwybitniejszy tekściarz powojenny

Evgen Malinovskiy zaśpiewał dla słuchaczy Jedynki utwory Młynarskiego i Bułata Okudżawy, które - jak podkreślał - Wojciech Młynarski znakomicie to przetłumaczył. - Wydaje mi się, że tak bliskie nam jest to o czym śpiewał - mówił gość "Muzycznej Jedynki". 

W audycji Wojciecha Młynarskiego wspominali także dziennikarze Jedynki m.in. Maria Szabłowska. Jak powiedziała, zapytała kiedyś artystę czy myśli, że piosenką można zmienić świat. - Odpowiedział mi "wiem, że nie mogę, ale się staram". On starał się nam tymi piosenkami wskazać drogę, coś powiedzieć - podkreślała. 


Wojciech Młynarski Jacek Konecki 1200x660.JPG
"Wojciech Młynarski jest, są jego teksty!"

O swoich wspomnieniach związanych z artystą opowiadał także Zbigniew Krajewski i słuchacze. "Muzyczną Jedynkę" wypełniły w piątek utwory artysty, te śpiewane przez niego samego i te pisane dla innych artystów.  

***

Wojciech Młynarski został pochowany w piątek w Alei Zasłużonych na warszawskich Starych Powązkach. Artysta zmarł 15 marca 2017 roku. Autor tekstów piosenek i librett, poeta, wykonawca piosenki autorskiej, satyryk, artysta kabaretowy miał 75 lat. Polecamy poświęcony mu nasz serwis specjalny.

***

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Paweł SztompkeMarcin Kusy

Goście: Evgen Malinovskiy (syberyjski bard, polski aktor, prezes Fundacji na Rzecz Zbliżania Kultur Open Art)

Data emisji: 24.03.2017

Godzina emisji: 13.12

gs/kul

Czytaj także

Wojciech Młynarski: "Róbmy swoje" cytowali i Wałęsa, i Jaruzelski

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 08:00
- Musiałem z tego jakoś wybrnąć i napisałem do tej piosenki taki suplement, w którym stwierdzam, że gdy dwóch mówi to samo, to nie zawsze znaczy to samo - mówił w Jedynce znany tekściarz i satyryk. Przypominamy archiwalną audycję z 1 lutego 2015 roku, w której Wojciech Młynarski opowiadał m.in., jak zmagał się z rzeczywistością PRL.
rozwiń zwiń