Harmonijne tatarskie melodie oparte na pięciu dźwiękach. Zobacz koncert

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 16:13
"Płyta tatarska" to nowy krążek duetu Karolina Cicha i Bart Pałyga śpiewającego i grającego muzykę etno. Część repertuaru była już prezentowana na różnych festiwalach i spotkała się z uznaniem.
Audio
  • Karolina Cicha i Bart Pałyga opowiadają o "Tatarskiej płycie" (Muzyczna Jedynka)

Zebranie materiału na płytę zabrało trochę czasu. Duet już wcześniej prezentował tatarską muzykę. - Melodyjne pieśni tatarskie były szczególnie urokliwe i dobrze nam się je grało - wspomina Karolina Cicha.


cichapałyga663.jpg
Karolina Cicha i Bart Pałyga

Jeśli chodzi o Tatarów polsko-litewskich, przybyłych na Podlasie w XV wieku, z ich tradycji muzycznych nie zachowało się nic w formie pisanej lub zarejestrowanej. I choć Tatarzy polscy przez wieki kultywowali swoją orientalną kuchnię, obyczaje i religijną odrębność, muzyka, z którą przyjechali zamilkła wraz z ich językiem. Nikt dziś nie wie, co i jak grali, gdy przybyli do Polski.

Dlatego muzycy musieli sięgnąć do zapisów poczynionych przez Tatarów w dawnym Związku Radzieckim. - Niestety, te rzeczy trochę się modyfikowało i stylizowało na taki folklor wielkoestradowy, ale dzięki temu jest on zarejestrowany - mówi Bart Pałyga. Zaś Karolina Cicha dodaje, że polscy Tatarzy czują więź z Tatarami krymskimi i nadwołżańskimi.

Duet nie używał instrumentów archaicznych, ale niektóre słyszane w nagraniach nie są zbyt znane w naszym kręgu kulturowym.

Artyści mówią, jak przygotowywali się do nagrania płyty, żeby nie kaleczyć języka, i jak podzielili między siebie pracę. Posłuchaj całej rozmowy, w której zaprezentowano jedno z nagrań, a z której też można dowiedzieć się, gdzie w najbliższej przyszłości wystąpi duet.

W Studiu PR im. Władysława Szpilmana Karolina Cicha i Bart Pałyga zaprezentowali w czwerwcu premierowo materiał z "Płyty tatarskiej". Zobacz wideo w dwóch częściach.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Marcin Kusy

Goście: Karolina Cicha i Bart Pałyga (muzycy)

Data emisji: 19.07.2017

Godzina emisji: 13.23

ag/jp

Czytaj także

Karolina Cicha: jidysz łączy emocje

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2015 17:06
- Ten język zbiera wszystkie mentalności, które budowały tę część Europy - mówi w Jedynce artystka, która wystąpi na festiwalu Warszawa Singera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Płyta tatarska przypomina o zagubionej muzyce

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 19:26
- Płyta z pieśniami tatarskimi powstała po to, by zrobić antologię ich muzyki wraz ze śpiewnikiem, zapisem tekstów cyrylicą i tłumaczeniem na polski - mówi multiinstrumentalistka, Karolina Cicha.
rozwiń zwiń