Włodek Pawlik i jego pieśni bez słów

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 18:56
"Songs Without Words" to już siódmy album w dorobku artysty. Na płycie są utwory m.in. Boba Dylana, Beatlesów, a nawet jeden Chopina. Nagrywając płytę, muzyk chcial się wyciszyć.
Audio
  • Włodek Pawlik opowiada co zainspirowało go do nagrania płyty "Songs Without Words" (Muzyczna Jedynka)

To nie jest zbiór znanych utworów przełożonych na język fortepianu jeden do jednego, tyle, że pozbawionych linii wokalnej i słów, jak wskazuje tytuł. Album przedstawia autorską wizję pianisty na temat tych kompozycji.

- To są moje ulubione melodie, które są przyjaciółkami, towarzyszkami mojego życia praktycznie od dzieciństwa - mówi Włodek Pawlik. Przyznaje, że nie wyobraża sobie życia bez tych melodii, zwłaszcza że często one go inspirują. Nie miał do tej pory okazji, żeby zebrać je w całość, a to m.in. one wyzwalają w nim potencjał improwizacyjny, ale bez naruszania melodyki i harmonii. - To chciałem zachować i utrzymać, posługując się oczywiście fortepianem - wyjaśnia jedyny polski laureat Nagrody Grammy w dziedzinie jazzu.

Na płycie jest 13 utworów. Włodek Pawlik opowiada, w jaki sposób dokonywał selekcji. Te, które wybrał, mają jedną wspólną cechę. Wyjaśnia, co to jest i dlaczego nie zdecyduje się na nagranie płyty wyłącznie z polskimi utworami.

Posłuchaj całej rozmowy, w trakcie której można usłyszeć w całości dwa utwory z płyty.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Maria Szabłowska

Gość: Włodek Pawlik (muzyk, pianista)

Data emisji: 31.10.2017

Godzina emisji: 13.36

ag/mg

Czytaj także

Posłuchaj, jak Włodek Pawlik gra Chopina!

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2016 12:15
W niedzielę 16 października w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana odbył się pierwszy koncert z cyklu "Chopin na żywo". Swoje interpretacje utworów najsłynniejszego polskiego kompozytora przedstawił laureat nagrody Grammy Włodek Pawlik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kantata "Myśląc Ojczyzna" w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 15:26
W sobotę w Warszawie usłyszymy kolaż brzmień i nastrojów: od r&b, pop i gospel, przez blues i jazz, aż do form nawiązujących do symfonicznych dokonań XX i XXI wieku. Muzykę dopełni warstwa literacka - wiersze Juliusza Słowackiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Władysława Bełzy, a także Włodka Pawlika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włodek Pawlik: wychowywałem się w domu pełnym muzyki

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 14:21
- Już w dzieciństwie okazało się, że mam słuch absolutny i chyba mam go do dzisiaj - mówi w audycji Jolanty Fajkowskiej z cyklu "Już taki jestem" emitowanej w ramach "Czterech pór roku".  
rozwiń zwiń