Lista dwustu evergreenów polskich piosenek rockowych

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2017 14:23
- Na pewno nie jest to lista naszych ulubionych utworów - przyznał w radiowej Jedynce Jan Skaradziński, współautor książki "Piosenka musi posiadać tekst. I muzykę. 200 najważniejszych utworów polskiego rocka".
Audio
  • Lista dwustu evergreenów polskich piosenek rockowych (Muzyczna Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Carlos andre Santos/Shutterstock.com

W opasłym tomiszczu znajdziemy utwory od "Niedzieli" Niebiesko-Czarnych poprzez największe przeboje lat 60., hity z okresu boomu lat 80. po "Prędko, prędzej" Heya. Każdej piosence towarzyszy wnikliwy opis. Jan Skaradziński i Konrad Wojciechowski piszą o inspiracjach kompozytorów i autorów tekstów, analizują muzykę i słowa, zwracają uwagę na niuanse brzmieniowe, a całość dopełniają ciekawostkami. Do tego mamy wypowiedzi twórców, wykonawców, producentów, a nawet słuchaczy.


xx 

- Selekcja była trudna. Tutaj nie ma parytetów. Jedne piosenki są mniej ważne, drugie bardziej. Jedne bardziej lubimy, z drugimi się mniej utożsamiamy. Pewnie wszystkich nie usatysfakcjonujemy, ale my też chcieliśmy czuć się usatysfakcjonowani, że dokonaliśmy słusznego wyboru - powiedział w audycji "Muzyczna Jedynka" Wojciechowski.

Jak podkreślił Skaradziński, "Piosenka musi posiadać tekst..." to nie jest po prostu lista ulubionych kawałków autorów. - Na ile to tylko w sztuce możliwe, obiektywizowaliśmy ten wybór, staraliśmy się słuchać różnego rodzaju podpowiedzi i kierować się nie tylko swoim gustem - wskazał.

"Piosenka musi posiadać tekst. I muzykę. 200 najważniejszych utworów polskiego rocka" to nie jest zestaw komplementów i pochwał - zaznaczają jej twórcy. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, z której można się dowiedzieć więcej o tej niezwykłej pozycji.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Marcin Kusy

Goście: Jan Skaradziński i Konrad Wojciechowski (autorzy książki "Piosenka musi posiadać tekst. I muzykę. 200 najważniejszych utworów polskiego rocka")

Data emisji: 29.11.2017

Godzina emisji: 13.20

kk/kh

Zobacz więcej na temat: MUZYKA Rock Marcin Kusy

Czytaj także

Czego życzy sobie i słuchaczom chór Sound'n'Grace?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2017 16:12
- Na tej płycie jest kilka rzeczy, na które wcześniej byśmy się nie odważyli - powiedział w radiowej Jedynce Kamil Mokrzycki o nowym albumie chóru Sound'n'Grace zatytułowanym "Życzenia", który miał swoją premierę tydzień temu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Majka Jeżowska: zawartość mojej najnowszej płyty jest naprawdę bajkowa

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 15:59
- Wszystkie piosenki na albumie "Bajkowo" pochodzą z bajek, z amerykańskich filmów bajkowych - powiedziała w radiowej Jedynce piosenkarka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urodziny Edwarda Hulewicza. "Nie mam kompleksu wieku"

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 15:28
- Nie czuję tego wieku kompletnie. Czuję się w dalszym ciągu tak, jakbym właśnie skończył maturę - powiedział w radiowej Jedynce Edward Hulewicz, który w ubiegłą środę skończył 80 lat.
rozwiń zwiń