Krzysztof Kur: Henryk Wars to trochę lepszy Gershwin

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2017 15:21
- Zastanawiam się, z czego Henryk Wars chciałby być bardziej znany: z piosenek, np. "Miłość ci wszystko wybaczy" czy z wielkich utworów symfonicznych - powiedział w "Muzycznej Jedynce" Krzysztof Kur - szef Polskiej Orkiestry Radiowej.
Audio
  • Krzysztof Kur o nagraniu utworów symfonicznych Henryka Warsa (Muzyczna Jedynka)
To utwory, które Henryk Wars pisał w skrytości swego gabinetu
To utwory, które Henryk Wars pisał w skrytości swego gabinetuFoto: Polska Orkiestra Radiowa

Henryk Wars znany jest z piosenek i muzyki filmowej z czasów przedwojennych. Pod koniec lat 90. zostały odkryte dzieła symfoniczne, które powstały w amerykańskim okresie jego twórczości (1947-1977). Teraz ukazują się w premierowym nagraniu Polskiej Orkiestry Radiowej.

Krzysztof Kur powiedział, że jest to muzyka zupełnie różna od jego piosenek, które wszyscy znają. - Wdowa po Henryku Warsie udostępniła Markowi Żebrowskiemu - polskiemu pianiście, materiały po mężu, w których znajdowały się nieznane dotąd utwory symfoniczne. Henryk Wars pisał je w skrytości swego gabinetu. Jakiś czas temu Polskie Wydawnictwo Muzyczne je wydało, a my korzystając z tych nut dokonaliśmy pierwszego w historii nagrania tych utworów. To są rzeczywiście wybitne dzieła. Fachowcy mówią, że brzmią jak trochę lepszy Gershwin - powiedział Krzysztof Kur.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Gość: Krzysztof Kur (szef Polskiej Orkiestry Radiowej)

Data emisji: 18.12.2017

Godzina emisji: 14.06

abi/kk

Czytaj także

Sasha Strunin prezentuje premierowy singiel

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2017 16:53
- Wszystkie utwory na tej płycie są dosyć trudne. Gary Guthman tak komponuje, że trzeba się wysilić, by to wszystko wyśpiewać - powiedziała w "Muzycznej Jedynce" Sasha Strunin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Miłość w Zakopanem" - sylwestrowy hit Sławomira

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2017 14:24
Piosenka bije rekordy popularności. W serwisie YouTube ma już ponad 59 mln odsłon.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eva: chciałabym, żeby moja muzyka była odskocznią

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2017 14:23
- Staram się w moich piosenkach przekazać jak najwięcej optymizmu i radości. Chciałabym, żeby świat był wesoły, kolorowy, zebyśmy jak najczęściej uciekali od trosk, które przynosi nam codziennie życie i żeby muzyka była odskocznią - mówi artystka w "Muzycznej Jedynce".
rozwiń zwiń