X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dariusz Kordek śpiewa piosenki Eugeniusza Bodo

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2018 14:13
Kordek wcielił się w postać przedwojennego amanta w musicalu "Bodo". Najważniejszym i najmocniejszym aspektem przedstawienia są niezapomniane przeboje artysty. Usłyszeć piosenki: "Umówiłem się z nią na dziewiątą", "Całuję twoją dłoń, madame" czy "Już taki jestem zimny drań". Piosenki z musicalu ukazały się na płycie "Kordek śpiewa Bodo".
Audio
  • Dariusz Kordek o muscalu "Bodo" (Muzyczna Jedynka)

- Przepraszam za nieskromność w tytule, ale tak jakoś wyszło. Jest to też informacja - mówi aktor. Dariusz Kordek, znany m.in. z ról w "Młodych Wilkach", "Poranku Kojota", "Kroll", czy filmie "Sztos". Spektakl "Bodo" jest inspirowany historią Eugeniusza Bodo, ale przepuszczoną przez naszą wyobraźnię i dzisiejsze czasy. Jest więc okazja do porównania dawnych i współczesnych interpretacji. Musical jest wystawiany w różnych teatrach.

Dariusz Kordek jest zadowolony, że udało się wyprodukować taki musical i pokazać go w miejscach, do których zazwyczaj ten rodzaj sztuki nie dociera. Spektakl nie pokazuje tylko jasnej strony życia celebryty, jakim był Bodo, ale konfrontuje życie z tragiczną historią, jaka spotkała przedwojennego amanta. Dariusz Kordek mówi, jak musical ma się do serialu o Eugeniuszu Bodo.

W trakcie audycji "Muzyczna Jedynka" nadane zostały dwie piosenki Eugeniusza Bodo w interpretacji Dariusza Kordka - " Zrób to tak" i "Już taki jestem zimny drań".

Eugeniusz Bodo urodził się 28 grudnia 1899 r. jako Bogdan Eugene Junod. We wczesnym etapie kariery Bodo występował w warszawskich kabaretach, m.in. w Qui Pro Quo i Morskim Oku. W filmie po raz pierwszy pojawił się w 1925 r. jako Geniuś w "Rywalach" w reż. Henryka Szary. Następnie grał m.in. w "Uśmiechu losu" (1927), "Pieśniarzu Warszawy" (1934), "Kocha, lubi, szanuje" (1934). W "Czarnej perle" (1934) Bodo zagrał razem z tahitańską aktorką i tancerką Reri, którą poznał podczas jej pobytu w Warszawie, i z którą prywatnie połączył go romans.

Jedną z najbardziej pamiętnych ról, Bodo wykreował w "Piętrze wyżej" (1937), skąd pochodzi piosenka "Umówiłem się z nią na dziewiątą". W 1938 roku aktor wystąpił wraz z Adolfem Dymszą w "Pawle i Gawle", gdzie w duecie wykonali kołysankę "Aaa, kotki dwa" ("Ach, śpij kochanie").


Po wybuchu wojny Bodo wyjechał do Lwowa. W 1941 r. został aresztowany przez NKWD i pod zarzutem szpiegostwa przetrzymywany był w moskiewskim więzieniu. Straszliwe warunki oraz depresja w ciągu dwóch lat doprowadziły aktora do wyniszczenia. Bodo zmarł 7 października 1943 r. na terenie ZSRR, podczas transportu do łagru.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Maria Szabłowska

Goście: Dariusz Kordek (aktor filmowy i teatralny)

Data emisji: 16.01.2018

Godzina emisji: 14.12

ag/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

90 lat radiowej Jedynki. "Od początku nadawaliśmy ton"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2016 12:09
- Polacy trzymali rękę na pulsie mody muzycznej, a nawet staraliśmy się być troszkę lepsi - podkreślił dziennikarz, historyk muzyki Dariusz Michalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieprzemijający czar gwiazd przedwojennego kina

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2016 13:06
- Wszystkie gwiazdy tamtego okresu śpiewały przepiękne piosenki, które żyją do dziś swoim życiem. To już wprawdzie nie jest życie filmowe, ale zawsze już kojarzone one będą z tymi wykonawcami - mówi Ryszard Wolański, autor m.in. biografii Toli Mankiewiczówny i Eugeniusza Bodo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedwojenny świat rewii, teatru i kina w filmie "Bodo"

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 17:02
- On nie miał wielu udanych romansów, stąd do olbrzymiej roli urósł fikcyjny romans z Adą, którego de facto nie było. Miał wiele milości, ale nigdy to nie było uczucie długotrwałe, bo dla niego to była sfera raczej drugoplanowa - tak o bohaterze kinowej produkcji "Bodo" mówi Joannie Sławińskiej reżyser Michał Kwieciński.
rozwiń zwiń