Zbigniew Drzewiecki - pianista i pedagog

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2010 23:05
W galerii najwybitniejszych polskich chopinistów sylwetka Zbigniewa Drzewieckiego. Wprawdzie dziś wspominany jest częściej jako genialny pedagog, ale był też wybitnym i szanowanym pianistą. Adam Rozlach przypomniał epokowe nagrania mistrza.

Dowiadujemy się też o ośmiu "seansach" u Ignacego Jana Paderewskiego, które odbył już jako dojrzały, trzydziestoośmioletni artysta. Poznajemy szczegóły działalności koncertowej Drzewieckiego (nie kariery - jak podkreśla autor audycji, Adam Rozlach) i kilka opinii na temat jego interpretacji - nie tylko utworów Chopina.


Działalność koncertowa Zbigniewa Drzewieckiego nie należała do nazbyt intensywnych, ale był bardzo ceniony jako pedagog. W pewnym momencie postanowił oddać się bez reszty pedagogice. Wykształcił rzesze świetnych pianistów, wśród których znaleźli się: Felicja Blumenthal, Halina Czerny-Stefańska, Regina Smendzianka, Jan Ekier, Adam Harasiewicz, Lidia Grychtołówna, Ewa Osińska, Włodzimierz Obidowidz, Andrzej Stefański, Janusz Olejniczak, Marek Drewnowski i Fou Ts'ong. Był - jak trafnie ujęła to niegdyś Regina Smendzianka - "twórcą szkoły talentów i laureatów". Profesor Smendzianka uważa, że: "jego gra nie olśniewała blaskiem wirtuozerskich efektów, nie należał do wykonawców określanych mianem lwa fortepianu", jednak skłonna jest też przyznać, że: "budził swym wykonawstwem szacunek, a nawet prawdziwy podziw".

 

Adam Rozlach przytacza wspomnienia jednego z wychowanków Drzewieckiego - Jerzego Skarbowskiego, który opisuje sylwetkę profesora, charakteryzuje jego podejście do pracy, talent dydaktyczny i podkreśla, na co zwracał on szczególną uwagę, kształcąc młodych pianistów.

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Adam Harasiewicz – zwycięzca V Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2010 23:05
Gościem Adama Rozlacha w cotygodniowej galerii najwybitniejszych polskich chopinistów był Adam Harasiewicz – zwycięzca V Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lidia Grychtołówna - wybitna pianistka i pedagog

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2010 23:05
Adam Rozlach przedstawia wybitną polską pianiastkę, która u szczytu kariery porównywana była do Marthy Argerich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsza dama powojennej chopinistyki

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2010 23:05
Kolejna odsłona 'Koncertu chopinowskiego' Jedynki poświęcona jest w całości Halinie Czerny-Stefańskiej, pierwszemu polskiemu zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń