"Golgota jasnogórska" - muzyka oparta na poemacie pasyjnym

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2018 15:35
W dniu wyciszenia, jakim jest Wielki Piątek, w audcji słuchaliśmy muzyki religijnej autorstwa Marcina Stycznia. Artysta opowiedział o swojej płycie pt. "Golgota jasnogórska".
Audio
  • Zbigniew Krajewski rozmawiał z Marcinem Styczniem (Muzyczna Jedynka)
Marcin Styczeń
Marcin Styczeń Foto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Kompozytor powiedział, że praca nad tą płytą była wieloetapowa. Materiał znajdujący się na płycie jest oparty na poemacie pasyjnym Ernesta Brylla, pisanym z inspiracji cyklem obrazów Jerzego Dudy-Gracza. Zaczęło się od tego, że Ernest Bryll spotkał się z Dudą-Graczem w szpitalu, bo obydwaj byli operowani na serce. Prace Dudy-Gracza nad obrazami były już zaawansowane, dlatego autor powiedział, że jeżeli przeżyje operację, to przekaże swoje dzieła jako wotum dziękczynne Paulinom na Jasnej Górze. - Wtedy też poprosił Ernesta Brylla o napisanie wierszy do tych obrazów. Wiersze miały je uzupełniać. O ile Golgota w obrazach Dudy-Gracza jest przeniknięta bolesną historią, o tyle Golgota Ernesta Brylla jest bardziej osobista, rozgrywa się obok nas - mówił Marcin Styczeń w rozmowie ze Zbigniewem Krajewskim.

Marcin Styczeń zaprosił do współpracy Joannę Lewandowską, bo - jak mówił - ma przejmujący głos. - Wcześniej już pracowałem z Ernestem Bryllem – nagraliśmy kilka innych płyt, ale do tej płyty brakowało kobiecej wrażliwości. Joanna swoim przejmującym głosem, który gdzieś tam nieba dotyka, wzbogaciła tę "Golgotę" - stwierdził.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Rozmawia: Zbigniew Krajewski

Gość: Marcin Styczeń (kompozytor, gitarzysta i autor tekstów)

Data emisji: 30.03.2018

Godzina emisji: 14.22

abi/mg


Czytaj także

Joanna Lewandowska: jestem totalnym zwierzem scenicznym

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2018 14:27
"Niebo dla złodziejek" to piąta - jubileuszowa - płyta Joanny Lewandowskiej, która stanowi podsumowanie prawie trzydziestoletniej pracy artystycznej artystki na scenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

L.U.C: zabawiłem się konwencją filmową

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2018 15:25
- Po 15 latach niewątpliwie przyszedł czas na zmiany. Zabawiliśmy się formą na wielu płaszczyznach: zabawa światem filmu, obrazu i muzyki, zabawa z aktorami i muzykami – powiedział L.U.C w rozmowie z Marcinem Kusym o swojej nowej płycie "Good L.U.C.K.".
rozwiń zwiń