Gary Guthman uczy, czym jest swing

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 14:30
Mieszkający w Polsce amerykański trębacz Gary Guthman wydał właśnie dwupłytowy album "Salute to Swing!". Prowadzący "Muzyczną Jedynkę" Zbigniew Krajewski nazwał go podręcznikiem do rozumienia swingu.
Audio
  • Gary Guthman i Małgorzata Zalewska o płycie "Salute to Swing!" (Muzyczna Jedynka)

Na płycie znajdziemy zaaranżowane przez Gary'ego Guthmana i Ricka Wilkinsa przeboje legend muzyki jazzowej, (m.in. Benny'ego Goodmana, Duke'a Ellingtona czy Glenna Millera), a także trzy autorskie kompozycje samego Guthmana ("Love Talk", "Forever You" i "You And I Are One").

W "Muzycznej Jedynce" trębacz przyznał, że miłość do muzyki wyniósł z domu. - Mój tata, który mieszkał przez 20 lat w Los Angeles, w wieku nastoletnim należał do pokolenia big bandów. Kiedy ja byłem młody, zawsze słyszałem, jak tata śpiewał "Hey Baba Reba!" - wspomina Gary Guthman.

W audycji opowiada też o współpracy z polskimi muzykiami. Z kolei jego żona, harfistka Małgorzata Zalewska mówi o utworze, który Guthman skomponował specjalnie dla niej.

Więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Goście: Gary Guthman (trębacz, kompozytor, aranżer) i Małgorzata Zalewska (harfistka, prywatnie żona Gary'ego Guthmana)

Data emisji: 28.05.2018

Godzina emisji: 13.12

mg/kul

Czytaj także

Adam Makowicz: jazz bez swingu to nie jazz

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 10:30
 – Swing to podstawa tej muzyki, coś, co sprawiło, że zainteresowałem się jazzem – mówił znakomity pianista jazzowy i improwizator przed recitalem w radiowym studiu im. Lutosławskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Wyleżoł: muzyka jest z reguły o życiu

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2018 15:00
- Chodzi o to, żeby znaleźć taki moment, kiedy utożsamiam się z tym, co powstało. Siedzę przy pianinie, komponuję, choć kompozytorem to był Brahms, ja na razie piszę utwory. I przychodzi taki moment, że mi się to po prostu podoba - tak o procesie twórczym mówił w Jedynce Piotr Wyleżoł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Judyta Pisarczyk - wokalistka zakochana w jazzie

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2018 15:52
- Jazz to jest muzyka, w której się zakochałam. Myślę, że to już taka miłość do końca życia - deklaruje młoda wokalista, która właśnie nagrała swą pierwszą płytę, wydaną przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia.
rozwiń zwiń