Leonard Cohen i jego muzyka w kobiecym wydaniu

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 17:00
Leonard Cohen był znanym kanadyjskim poetą i piosenkarzem, tworzącym muzykę z pogranicza gatunku folk rock. Swoim nostalgicznym klimatem i niskim głosem zyskał szerokie grono fanów. Muzyk w Polsce wystąpił po raz pierwszy w 1985 roku. Mimo że mijają dwa lata od śmierci artysty, to jego dorobek muzyczny wciąż staje się inspiracją dla kolejnych pokoleń.
Audio
  • Rozmowa o koncercie "Cohen i kobiety" z jego współorganizatorem Leszkiem Biolikiem
Leonard Cohen
Leonard CohenFoto: Route66/Shutterstock.com

Z utworami legendarnego artysty zmierzyły się czołowe polskie wokalistki m.in. Grażyna Łobaszewska, Anita Lipnicka czy Natalia Kukulska, podczas koncertu "Cohen i jego kobiety". - Wpadliśmy na pomysł, aby utwory Cohena, który śpiewał bardzo niskim głosem zaśpiewały dziewczyny. Staraliśmy się przy tym nie obrazić wiernych fanów jego twórczości. To nowe połączenie dało niespodziewany i zaskakujący efekt. Nagle pojawiła się melodia, która ze względu na medytujący głos Cohena była mało wyczuwalna. Utwory legendarnego muzyka pokazaliśmy w nowoczesnym klimacie muzycznym, nadając im nowy wymiar - powiedział Leszek Biolik, współorganizator koncertu.

Do tej pory koncerty z aranżacjami utworów Cohena miały miejsce podczas Festiwalu Czterech Kultur i muzycznego wydarzenia, zorganizowanego w Rybniku. - Oba występy spotkały się z bardzo pozytywnym odzewem publiczności. Wszystkie wokalistki niezwykle profesjonalnie podeszły do tego koncertu. Każda z nich wniosła w ten projekt swoje inspiracje i osobowość. Powstała nowa wartość artystyczna, której do tej pory nie znałem - przyznaje Leszek Biolik.

Jak przekonuje, Leonard Cohen był nie tylko utalentowanym muzykiem, ale również poetą, który tworzył niesamowite teksty. Większość z nich na język polski przetłumaczył Marcin Zębaty. - Te słowa, które wybrzmiewają z ust wokalistek, dodają utworom metafizycznej wartości. To było niezwykle inspirujące - dodaje gość audycji.

Pomysłodawcą koncertu "Cohen i kobiety" jest Marcin Tercjak, a współautorem koncepcji Maciej Pilarczyk. Więcej o przygotowaniach i szczegółach wydarzenia w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Paweł Sztompke

Gość: Leszek Biolik (współorganizator koncertu)

Data emisji: 21.06.2018

Godzina emisji: 13.29

kb/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Grupa Strain podtrzymuje gitarowe tradycje Wrocławia

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 17:47
Młody zespół Strain gra już siódmy rok. W maju wydał swoją drugą płytę zatytułowaną "Blooming”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Wasio nagrał solową płytę

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2018 14:43
Macieja Wasio do ubiegłego roku kojarzono, jako frontmana zespołu OCN. Jednak działalność zespołu została zawieszona, a muzyk postanowił iść własną drogą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe oblicze znanych utworów Lady Pank z płyty "LP1"

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2018 14:47
"LP1" to tytuł najnowszej płyty zespołu Lady Pank, który przygotował dla swoich fanów prawdziwą niespodziankę. Krążek jest remakem debiutanckiego albumu rockowej grupy i niedawno ujrzał światło dzienne. Jakie utwory i goście się na nim pojawili?
rozwiń zwiń