Artysta wiecznie żywy - Przemysław Gintrowski

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 17:24
Niedawno ukazał się trzypłytowy album "Gintrowski, Kaczmarski, Łapiński – Niepodlegli", który został przygotowany specjalnie z okazji obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę. 
Audio
  • Artysta wiecznie żywy - Przemysław Gintrowski (Muzyczna Jedynka)
Julia i Agnieszka Gintrowskie
Julia i Agnieszka GintrowskieFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Ideą projektu jest wybór utworów, który warstwą tekstową i muzyczną poprowadzi słuchacza przez wydarzenia historyczne w kontekście społeczno-politycznym Naszej Ojczyzny, od czasów rozbiorów do odzyskania przez nasz kraj niepodległości w 1989 roku. Legendarne pieśni w wykonaniu Przemysława Gintrowskiego, Jacka Kaczmarskiego i Zbigniewa Łapińskiego, przez całą dekadę lat 80', nawoływały do walki o wolność i prawa obywatelskie, były głosem antykomunistycznej opozycji. Piosenki zebrane na płytach były głównie rozpowszechniane w drugim obiegu.

- Rodziny chciały nie tylko pokazać historię, ale żywych ludzi i to, dlaczego dokonywali pewnych wyborów tworząc takie a nie inne utwory. Chciałam gdzieś to w tej płycie przemycić, tę ekspresję wyrazu - mówi Agnieszka Gintrowska, wdowa po Przemysławie Gintrowskim.

Przy niektórych utworach, które znalazły się na płycie pracowała także Julia Gintrowska. - Tata lubił współpracować ze swoimi dziećmi i do wielu projektów też mnie angażował - mówi córka Przemysława Gintrowskiego. - To fajne wspomnienie i doświadczenie, że można pracować z własnym tatą - dodaje. 

10 grudnia publiczność w Teatrze Polskim miała okazję wysłuchać premierowych aranżacji pieśni Przemysława Gintrowskiego do wierszy Zbigniewa Herberta. Organizatorem koncertu "Gintrowski – a jednak coś po nas zostanie" jest Fundacja im. Przemysława Gintrowskiego. Radiowa Jedynka objęła wydarzenia patronatem medialnym.

- Jesteśmy dumni z tego projektu. Dla rodziny to jest bardzo indywidualne przeżycie. Dla nas to jest nadal żywy człowiek, który jest z nami - mówi w "Muzycznej Jedynce" Agnieszka Gintrowska, wdowa po Przemysławie Gintrowskim.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Marcin Kusy

Goście: Julia Gintrowska (córka Przemysława Gintrowskiego), Agnieszka Gintrowska (wdowa po Przemysławie Gintrowskim)

Data emisji: 20.12.2018

Godzina emisji: 14.37

kh

Czytaj także

Jacek Cygan: "białanie" to moja odpowiedź na określenie "White Christmas"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 16:03
23 listopada miała miejsce premiera albumu "Białanie". Kolędy, świąteczne pieśni i pastorałki, które znalazły się na tej płycie, Jacek Cygan pisał przez ponad trzydzieści lat. - Każda historia wymyślona przez autora jest tutaj prawdziwa – mówił Jacek Cygan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Scena Szpilmana - Jedynka Live! Koncert João de Sousa

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2018 10:10
W czwartek 20 grudnia br. w radiowej Jedynce odbył się pierwszy koncert z nowego cyklu kameralnych spotkań z muzyką i artystami całego świata "Scena Szpilmana - Jedynka Live!". Koncerty transmitowane będą w Programie I Polskiego Radia w paśmie "Tu jest muzyka", po godz. 20.00. Bohaterem pierwszego spotkania był Joao de Sousa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karol Kus: cenię sobie wolność muzyczną

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2018 18:15
- Napisałem tak dużo piosenek, że teraz tylko wybieram co znajdzie się na mojej nowej płycie, którą nagrywam z orkiestrą Adama Bardabusza - zdradza w "Muzycznej Jedynce" Karol Kus.  
rozwiń zwiń