Pracodawca może nie zgodzić się na urlop pracownika

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 18:01
Urlop jest udzielany na wniosek pracownika, ale szef może odmówić powołując się na dobro zakład. Nie zawsze więc pracownik dostanie urlop wtedy, kiedy sobie zamarzy.
Audio
  • Zasady udzielania urlopów (Cztery pory roku/Jedynka_)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: seeze/Pixabay/Creative Commons

Do usystematyzowania pracy, szczególnie w dużych firmach, służą plany urlopowe. Chodzi o to, żeby raptem większa część pracowników nie chciała urlopu w tym samym czasie, co sparaliżowałoby pracę firmy. - Są przerwy świąteczne, długie weekendy, często są tarcia między pracownikami, bo wszyscy chcą wtedy mieć wolne - wyjaśnia Agnieszka Bagińska.

Podkreśla, że w interesie wszystkich jest tak zaplanować sobie okres wakacyjny, żeby pogodzić interesy pracowników i pracodawców. Przypomina, że zgodnie z prawem pracy raz w roku przysługuje pracownikowi 10 dni roboczych (czyli 14 kalendarzowych) nieprzerwanego urlopu. Zaś urlopy zaległe trzeba wykorzystać do końca września następnego roku. Czy taki urlop się przedawnia?

Czy plan urlopów może być zmieniony, kiedy i przez kogo? Z jakim wyprzedzeniem składa się wniosek o urlop? Co w przypadku odwołania z urlopu? Czy można na siłę wysłać pracownika na urlop? Czy można zamiast zwolnienia lekarskiego wziąć urlop? Jakie przywileje urlopowe mają kobiety w ciąży?

Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Agnieszka Bagińska (radca prawny)

Data emisji: 28.12.2018

Godzina emisji: 10.16

ag


 

 

Czytaj także

Jak skutecznie rozwiązać umowę o pracę?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 13:48
Pierwsza praca i pierwszy etat to z reguły szał radości "mam pracę!". Są składki emerytalne i zdrowotne, normy czasowe i wszystkie przywileje etatowego zatrudnienia. Ale z czasem może się zdarzyć, że ktoś znajdzie inną pracę, która z różnych względów bardziej mu odpowiada, albo pracodawca rozczarował się pracą podwładnego. W "Czterech porach roku" porady z prawa pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konsekwencje nieudzielenia urlopu wypoczynkowego

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2018 12:00
Urlop to prawo pracownika i nikt go tego prawa pozbawić nie może, ani nie może go zmusić do wykorzystania tego urlopu. Wymiar wolnego zależy od stażu pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy pracodawca może nas odwołać z urlopu?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 12:46
Długo czekaliśmy na wolne, zaplanowaliśmy wyjazd i zaczynamy cieszyć się chwilą odpoczynku... kiedy nagle dzwoni szef i każe nam wracać do pracy. 
rozwiń zwiń