Stan Borys - ikona polskiej muzyki

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 15:19
W tym przypadku słowo ikona można zrozumieć dwuznacznie. Jako określenie artysty, ale to również tytuł jego płyty, nagranej w 2014 roku.
Audio
Stan Borys
Stan BorysFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Muzyk zdradza, że tytułową piosenkę "Ikona", do której muzykę napisał Bogusław Klimczuk śpiewał już wiele lat. Ale odczuł potrzebę nagrania jej na nowo. - Zdecydowałem, że teraz trzeba ją odnowić, bo leży mi głęboko w sercu to wszystko co się dzieje z tym świętym Jurijem, który na koniu przemierza Bieszczady - wyjaśnia

Wspomina, że zanim został wokalistą był recytatorem. Teraz te wiersze, które recytował stara się zamienić w piosenki i wypełnić nimi kolejną płytę. O stronę muzyczną dba Marcin Dubrawski.

Na płycie "Ikona" część utworów to klasyki Stana Borysa w nowych, "urockowionych" wersjach, zaś część stanowią nowe piosenki. Autorem słów do piosenki "Tworzywo" jest Karol Wojtyła, czyli papież Jan Paweł 2. Na "Ikonie" są też zinterpretowane utwory Adama Mickiewicza i Jana Lechonia. Stan Borys zaśpiewał również między innymi jeden tekst Agnieszki Osieckiej oraz Bogdana Loebla.
Muzyk zdradza swe zamiary na najbliższą przyszłość.

Co zainspirowało Stana Borysa do napisania piosenki "Tworzywo"? Jaki jest przepis artysty na utrzymanie wysokiej formy fizycznej? Posłuchaj całej rozmowy, w trakcie której zostały przedstawione utwory "Tworzywo" orazn pastorałka "Za głosem kolędy".

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadziła: Maria Szabłowska

Gość: Stan Borys (wokalista)

Data emisji: 4.01.2019

Godzina emisji: 13.19

ag


Czytaj także

Historia Polski przywrócona w pieśniach patriotycznych

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2017 17:30
Już wkrótce kolejne wydarzenia muzyczne, których inspiracją jest historia Polski. Młodzi artyści w nowych kompozycjach instrumentalnych oddadzą hołd bohaterom, którzy walczyli o naszą wolność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urodziny Stana Borysa. Czego artyście życzą przyjaciele?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2017 14:01
We wtorek, w samym centrum Warszawy, przy Nowym Świecie, przyjaciele, muzycy i goście świętowali urodziny Stana Borysa. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stan Borys w koncercie dla poszkodowanego kolarza

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2018 15:15
Muzyk opowiedział w audycji o planach koncertowych na najbliższe tygodnie. Już 29 listopada wystąpi w Kołobrzegu, a parę dni później w Konstancinie-Jeziornie. Koncert w podwarszawskiej miejscowości jest dedykowany sportowcowi Ryszardowi Szurkowskiemu.
rozwiń zwiń