X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Musical "Nowy Jork. Prohibicja", który nie jest zwykłym musicalem

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 16:52
Spektakl jest wystawiany w stołecznym Teatrze Roma i cieszy się ogromnym powodzeniem. Nawiązuje do prohibicji w latach 20. i 30. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Ale jak zapewniają Katarzyna Zielińska i Kacper Kuszewski, ma wiele odniesień do współczesności.
Audio
  • Katarzyna Zielińska i Kacper Kuszewski opowiadają o musicalu "Nowy Jork. Prohibicja" w Teatrze Roma (Muzyczna Jedynka)

Przede wszystkim musical pokazuje, co zakazy robią z człowiekiem. - Człowiek zaczyna kombinować - mówi Katarzyna Zielińska. Zaś Kacper Kuszewski zwraca uwagę, że ten okres ma jakiś czar w sobie, który został roztoczony na cały świat przez kino amerykańskie, które pokazywało gangsterów, piękne kobiety, bajkowy świat i strzelaniny.

- Tego jest trochę w naszym spektaklu, ale jest przede wszystkim dużo jazzu i swinga, bo to jest ten czas, jest trochę bluesa - wyjaśnia. Aktorzy nie tylko tańczą i śpiewają, ale również grają, a towarzyszy im na żywo pięcioosobowy zespół.

Kacper Kuszewski przekonuje, że spektakl nie jest musicalem, bo nie opowiada linearnej historii. Scenariusz składa się z piosenek, które opowiadają o tamtym świecie i tamtych ludziach. Ale też odnosi się do stosunków społeczeństwo-państwo. - Kiedy jest taki pomysł, że teraz jest moralna odnowa, będziemy grzeczni, będziemy żyli praworządnie, no i się okazuje, że to tylko sprzyja rozwojowi korupcji - wyjaśnia.

Prohibicja w Stanach Zjednoczonych trwała od 1919 do 1933 roku. W okresie tym sprzedaż, produkcja oraz transport alkoholu były zakazane na terenie całego kraju. Prohibicja spowodowała wystąpienie wielu problemów społecznych. Grupy mafijne wcześniej ograniczały swą działalność do kradzieży i hazardu, ale od 1920 rozszerzyły swoją działalność o nielegalne rozprowadzanie alkoholu. Ogromne zyski sprawiły, że czarny rynek alkoholowy gwałtownie rozkwitał. Wszechmocne gangi korumpowały organy ścigania. Ponoć nigdy nie wypito tyle alkoholu, jak w latach prohibicji.

Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Paweł Sztompke

Goście: Katarzyna Zielińska i Kacper Kuszewski (aktorzy śpiewający)

Data emisji: 17.01.2019

Godzina emisji: 14.29

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zamiast seksu i narkotyków kiełki i dużo dobrej zabawy

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2012 21:36
"Frak’n’roll" – to tytuł najnowszej płyty popularnego kwartetu smyczkowego Grupa MoCarta. Artyści znani ze scen kabaretowych nazywają wydawnictwo odpowiedzią na rock’n’rolla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kacper Kuszewski: aktorstwo to bardzo niesprawiedliwy zawód

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 14:32
- Wszystkim młodym ludziom, którzy chcą zdawać do szkoły teatralnej, zawsze powtarzam, że powinni się naprawdę dobrze zastanowić - powiedział w radiowej Jedynce aktor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artyści zaśpiewają piosenki Włodzimierza Wysockiego

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2018 15:56
To jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Festiwal Wschód Kultury - Europejski Stadion Kultury na Podkarpaciu to widowisko, łączące w sobie różne formy: od teatru, po fotografię, film i sztuki wizualne. W tym roku wydarzenie poświęcone będzie m.in. nieżyjącemu już rosyjskiemu pieśniarzowi Włodzimierzowi Wysockiemu.
rozwiń zwiń