Musical "Nowy Jork. Prohibicja", który nie jest zwykłym musicalem

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 16:52
Spektakl jest wystawiany w stołecznym Teatrze Roma i cieszy się ogromnym powodzeniem. Nawiązuje do prohibicji w latach 20. i 30. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Ale jak zapewniają Katarzyna Zielińska i Kacper Kuszewski, ma wiele odniesień do współczesności.
Audio
  • Katarzyna Zielińska i Kacper Kuszewski opowiadają o musicalu "Nowy Jork. Prohibicja" w Teatrze Roma (Muzyczna Jedynka)
Audio
  • Katarzyna Zielińska i Kacper Kuszewski opowiadają o musicalu "Nowy Jork. Prohibicja" w Teatrze Roma (Muzyczna Jedynka)

Przede wszystkim musical pokazuje, co zakazy robią z człowiekiem. - Człowiek zaczyna kombinować - mówi Katarzyna Zielińska. Zaś Kacper Kuszewski zwraca uwagę, że ten okres ma jakiś czar w sobie, który został roztoczony na cały świat przez kino amerykańskie, które pokazywało gangsterów, piękne kobiety, bajkowy świat i strzelaniny.

- Tego jest trochę w naszym spektaklu, ale jest przede wszystkim dużo jazzu i swinga, bo to jest ten czas, jest trochę bluesa - wyjaśnia. Aktorzy nie tylko tańczą i śpiewają, ale również grają, a towarzyszy im na żywo pięcioosobowy zespół.

Kacper Kuszewski przekonuje, że spektakl nie jest musicalem, bo nie opowiada linearnej historii. Scenariusz składa się z piosenek, które opowiadają o tamtym świecie i tamtych ludziach. Ale też odnosi się do stosunków społeczeństwo-państwo. - Kiedy jest taki pomysł, że teraz jest moralna odnowa, będziemy grzeczni, będziemy żyli praworządnie, no i się okazuje, że to tylko sprzyja rozwojowi korupcji - wyjaśnia.

Prohibicja w Stanach Zjednoczonych trwała od 1919 do 1933 roku. W okresie tym sprzedaż, produkcja oraz transport alkoholu były zakazane na terenie całego kraju. Prohibicja spowodowała wystąpienie wielu problemów społecznych. Grupy mafijne wcześniej ograniczały swą działalność do kradzieży i hazardu, ale od 1920 rozszerzyły swoją działalność o nielegalne rozprowadzanie alkoholu. Ogromne zyski sprawiły, że czarny rynek alkoholowy gwałtownie rozkwitał. Wszechmocne gangi korumpowały organy ścigania. Ponoć nigdy nie wypito tyle alkoholu, jak w latach prohibicji.

Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Paweł Sztompke

Goście: Katarzyna Zielińska i Kacper Kuszewski (aktorzy śpiewający)

Data emisji: 17.01.2019

Godzina emisji: 14.29

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zamiast seksu i narkotyków kiełki i dużo dobrej zabawy

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2012 21:36
"Frak’n’roll" – to tytuł najnowszej płyty popularnego kwartetu smyczkowego Grupa MoCarta. Artyści znani ze scen kabaretowych nazywają wydawnictwo odpowiedzią na rock’n’rolla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kacper Kuszewski: aktorstwo to bardzo niesprawiedliwy zawód

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 14:32
- Wszystkim młodym ludziom, którzy chcą zdawać do szkoły teatralnej, zawsze powtarzam, że powinni się naprawdę dobrze zastanowić - powiedział w radiowej Jedynce aktor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artyści zaśpiewają piosenki Włodzimierza Wysockiego

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2018 15:56
To jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Festiwal Wschód Kultury - Europejski Stadion Kultury na Podkarpaciu to widowisko, łączące w sobie różne formy: od teatru, po fotografię, film i sztuki wizualne. W tym roku wydarzenie poświęcone będzie m.in. nieżyjącemu już rosyjskiemu pieśniarzowi Włodzimierzowi Wysockiemu.
rozwiń zwiń