X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Fryderyki w dziedzinie muzyki poważnej rozdane

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 10:08
12 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach zostały wręczone nagrody Fryderyki 2019 w dziedzinie muzyki poważnej. Statuetki zostały rozdane w ośmiu kategoriach, ponadto wręczono dwa Złote Fryderyki za całokształt twórczości. 
Audio
  • Adam Rozlach podsumowuje tegoroczna galę Fryderyków w dziedzinie muzyki klasycznej (Muzyczna Jedynka)
Aleksander Dębicz wystąpił podczas otwarcia 25. Gali Muzyki Poważnej tegorocznej edycji Fryderyków
Aleksander Dębicz wystąpił podczas otwarcia 25. Gali Muzyki Poważnej tegorocznej edycji FryderykówFoto: PAP/Hanna Bardo

- Było to wielkie święto muzyki polskiej i muzyków polskich. Wśród nagród najcenniejsze są chyba te, które promują naszych kompozytorów i to nie tylko współczesnych - powiedział Adam Rozlach, który był obecny na gali 12 marca. 

Fryderyka w kategorii "Album Roku. Muzyka Chóralna, Oratoryjna i Operowa" otrzymał album "Stanisław Moniuszko - Widma" w wykonaniu Chóru Narodowego Forum Muzyki i Wrocławskiej Orkiestry Barokowej pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka.

Fryderykiem w kategorii "Album Roku. Muzyka Dawna" został uhonorowany album "Marcin Mielczewski II" Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka.

Trzecia kategoria, która doczekała się rozstrzygnięcia to "Album Roku. Muzyka Kameralna". Statuetkę otrzymał album "Giovanni Battista Pergolesi - Stabat Mater". Paweł Łukaszewski - Luctus Mariae, Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Wanda Franek.

W kategorii "Album Roku. Recital Solowy" nagrodzono album "Hidden Violin" Janusza Wawrowskiego i Jose Gallardo.

Fryderyka w kategorii "Album Roku. Muzyka Symfoniczna i Koncertująca" otrzymał album "Błażewicz, Łukaszewski, Czarnecki - Polskie koncerty współczesne" w wykonaniu Marcina Dylli, Pawła Gusnara, Jakuba Jakowicza, Tomasza Strahla i Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży

W kategorii to "Album Roku. Muzyka Współczesna" Fryderykiem wyróżniono album "Supernova" Atom String Quartet, NFM Orkiestry Leopoldinum i Christian Danowicz

W kategorii "Najlepszy Album Polski Za Granicą" nagrodę otrzymał Krystian Zimerman za "Leonard Bernstein: Symphony No. 2 'The Axe of Anxiety' - Berliner Philharmoniker, Simon Rattle".

Fryderyk za "Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej" trafił do Silesian Quartet and Friends za "Grażyna Bacewicz: Kwintety fortepianowe, Kwartet na 4 skrzypiec, Kwartet na 4 wiolonczele". 

Złote Fryderyki za całokształt twórczości otrzymali dyrygent Jacek Kaspszyk i wokalistka jazzowa, wykonawczyni poezji śpiewanej, kompozytorka Wanda Warska. W imieniu chorej artystki statuetkę odebrała jej córka. 

Galę Fryderyków 2019 w dziedzinie muzyki poważnej uświetniły występy między innymi Szymona Nehringa, zwycięzcy Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie (2017). Artysta pierwszy raz w Polsce zaprezentował swoją interpretację I Koncertu fortepianowego b-moll Piotra Czajkowskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Marcin Kusy

Gość: Adam Rozlach

Data emisji: 13.03.2019

Godzina emisji: 13.17

IAR/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

209. rocznica urodzin Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2019 23:07
W tym roku naszym słuchaczom zagrał Adam Harasiewicz – wielki polski pianista, zwycięzca V Konkursu Chopinowskiego w 1955 r. 
rozwiń zwiń