Romantyzm na XXIII Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2019 17:09
"Beethoven i pieśń romantyczna" to hasło tegorocznego festiwalu. - Chcielibyśmy wszyscy być romantyczni, bywa, że nam czasy na to nie pozwalają - zauważa Elżbieta Penderecka. Ale w filharmonii można słuchajć tej muzyki, która została stworzona przez wielu wybitnych twórców.
Audio
  • Elżbieta Penderecka o XIII Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena (Muzyczna Jedynka)
Elżbieta Penderecka
Elżbieta PendereckaFoto: Łukasz Kowalski/Polskie Radio
Obejrzyj
2019_04_11_MJ_elzbieta_penderecka.mp4

Festiwal rozpoczął się 7 kwietnia i potrwa do 19 kwietnia. Elżbieta Penderecka opowiada, jakie romantyczne dzieła zostały zaprezentowane słuchaczom. Podczas 13 dni festiwalowych zostało zaplanowanych 12 koncertów symfonicznych, 4 kameralne, 2 recitale pieśni i koncert dla dzieci.

Elżbieta Penderecka przedstawia niektóre pozycje. Nie może się nachwalić dziecięcej publiczności. - Dzieci potrafią tak wspaniale słuchać, a rodzice, którzy przychodzą mówią >wreszcie potraktowano dzieci jak naprawdę młodych melomanów< - zauważa gość Jedynki.

Gość "Muzycznej Jedynki" wyjaśnia, że na festiwal zaprasza wybitnych artystów, choć o mniej znanych nazwiskach. Zwraca uwagę, że na festiwalu są też promowani młodzi polscy artyści.

Jaka muzyka zostanie zagrana podczas koncertu dla dzieci? W jakim języku wybrzmiała opera "Paria" Stanisława Moniuszki? Dlaczego festiwal nosi imię Beethovena?

Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Paweł Sztompke

Rozmawiała: Agnieszka Trzeciakiewicz

Gość: Elżbieta Penderecka (pomysłodawczyni i twórczyni Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena)

Data emisji: 11.04.2019

Godzina emisji: 13.30

ag


Czytaj także

Album "Przymierze" - wotum za wolność Polski

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2016 20:00
Na płycie występuje troje pieśniarzy: Robert Pożarski, Katarzyna Laskowska i Adam Strug. - Spotykają się: specjalista od chorału gregoriańskiego, wokalistka klasyczna i śpiewak ludowy. Album "Przymierze" to opowieść o historii Polski od początku, od "Bogarodzicy" aż po dzień dzisiejszy - mówi o najnowszym albumie Michała Lorenca Agnieszka Trzeciakiewicz.
rozwiń zwiń