Marianna Oklejak obrazami opowiada o muzyce

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 15:33
W założeniach książka miała przybliżyć historię muzyki dzieciakom. Ale sposób, w jaki opowiada o muzyce dość współczesnej trafił też do gustu dorosłym melomanom.
Audio
  • Marianna Oklejak historii muzyki rockowej (Muzyczna Jedynka)
Marianna Oklejak
Marianna OklejakFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Marianna Oklejak opowiada swe historie za pomocą minimalnej liczby słów i maksymalnej liczby obrazów. Gość "Muzycznej Jedynki" przyznaje, że rysować muzykę jest trudno, a opowiadać o obrazach też jest trudno.

- Opowiadanie o muzyce obrazami było karkołomne, ale też takie zadanie sobie postawiłam, bo uznałam, że muzyka, przynajmniej dla mnie, to jest cały wszechświat, który jest dostępny rozmaitym zmysłom - mówi autorka. Przypomina, że książka ma tytuł "No to gramy", ale jej podtytuł to "Muzyczna awantura od Little Richarda do Bjork". Tych dwoje stanowi ramy czasowe książki. Podkreśla, że historia muzyki to też historia okładek płyt, stylu, designu, mody i różnych innych rzeczy. Książka jest w formie komiksu, ale ma rozkładówki opowiadające historie niektórych wykonawców i zespołów i ma pewien rys fabuły?

Jakich artystów autorka umieściła w książce? Kto projektował stroje do tak obdartego zespołu, jakim był Sex Pistols? Kto prowadzi czytelników przez poszczególne historie? Dlaczego Bjork nie chce, aby jej muzykę nazywano rockiem? Posłuchaj całej rozmowy okraszonej piosenkami Chucka Berry’ego "Roll Over Beethoven", Yoy Division "Disorder" i Bjork It's Oh So Quiet".

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Ula Kaczyńska

Gość: Marianna Oklejak (ilustratorka i autorka książki "No to gramy")

Data emisji: 6.05.2019

Godzina emisji: 13.19

ag
Czytaj także

Wspólny projekt Red Lips i Jana Borysewicza

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 18:30
Nowy singiel zespołu "Gdy nie dzwonisz" powstał we współpracy z Janem Borysewiczem. - To niesamowicie inspirujący człowiek - przyznaje Joanna Lazer, wokalistka zespołu Red Lips. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Deaf Havana. Artyści światowego formatu zagrają w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 14:24
Zespół Deaf Havana tworzą dwudziestolatkowie o niesamowitej energii, którzy bardzo wcześnie zadbali o spełnianie własnych marzeń. Grupę zasilają muzycy - multiinstrumentaliści, a głos wokalisty przenosi słuchacza do świata szczęścia i jedności. Alt - rockowy zespół 1 marca zagra w warszawskim klubie Pogłos.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mick Jagger wiedział, że Polsce była potrzebna fonografia

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 12:14
13 kwitnia mija 52. rocznica słynnego koncertu rock'n'rollowej grupy, który odbył się w Warszawie w 1967 r. W audycji dowiemy się o tym, dlaczego Stonesi - pomimo tylu lat na scenie - nadal zrzeszają liczne grupy fanów i wyjeżdżają w długie trasy koncertowe.
rozwiń zwiń