Jacek Cygan: piosenka filmowa jest odbiciem czasów

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2019 17:10
"Cinema Cygan. Piosenki filmowe Jacka Cygana" to zbiór piosenek autorstwa Jacka Cygana, napisanych do produkcji znanych zarówno z dużego, jak i małego ekranu. O które piosenki chodzi?
Audio
  • Jacek Cygan o nowej płycie (Jedynka/ Muzyczna Jedynka)
Jacek Cygan w studiu Jedynki
Jacek Cygan w studiu JedynkiFoto: Łukasz Kowalski/Polskie Radio

Z jakim zamiarem Jacek Cygan przygotował płytę, która jest połączeniem historii muzyki rozrywkowej i polskiego kina? - Pewne rzeczy umykają z pamięci, a zwłaszcza z tej pamięci, w której nigdy nie były, czyli z pamięci młodych. Dla wielu młodych ludzi jest to informacja, jakie to były czasy. Piosenka filmowa jest odbiciem czasów, o których jest film. Mogą to być czasy współczesne lub historyczne, wtedy jednak pisze się to innym językiem i jest inna muzyka - mówi Jacek Cygan.

Jednym z utworów, który znajduje się na płycie, jest "Dumka na dwa serca". Jacek Cygan opowiada anegdotę związana z uczniami ze Starych Babic pod Warszawą, którzy zaśpiewali tę piosenkę podczas uroczystości odsłonięcia pomnika "Pojedynek Bohuna z Wołodyjowskim". - Zadzwoniłem do szkoły, po czym wczoraj Basia i Arek zaśpiewali z moim zespołem podczas próby na żywo. Bardzo im się spodobało. W sobotę wystąpią jako niespodzianka w czasie spektaklu. Pan dyrektor Andrzej Seweryn zgodził się na to i powiedział, że musimy robić takie rzeczy, żeby wprowadzić młodzież do teatru - opowiada artysta, nawiązując do zaproszenia uczniów ze Starych Babic do udziału w spektaklu "Cygan w Polskim. Życie jest piosenką" w Teatrze Polskim w Warszawie.

Jaki wiersz Jacek Cygan przeczytał na antenie? Za co jest wdzięczny Jerzemu Hoffmanowi? Czy Jacek Cygan zostanie mistrzem mowy polskiej?

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadziła: Paweł Sztompke

Goście: Jacek Cygan (artysta)

Data emisji: 20.06.2019

Godzina emisji: 13.25

DS