Dikanda gra prawdziwą bałkańską muzykę

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 16:47
Przyjaciel grupy, Serb, który ponoć zna wszystkie bałkańskie muzyczne sztuczki wręcz zmusił członków zespołu, by ćwiczyli przez trzy dni po sześć godzin zaledwie kilka sekund utworu. - To nie jest zagrane tak, jak Europejczykom się wydaje, że brzmi bałkańska muzyka, tylko sięgnęliśmy do źródeł i zrobiliśmy to porządnie - mówi Szymon Bobrowski.
Audio
  • Zespół Dikanda o bałkańskiej muzyce (Muzyczna Jedynka)
Zespół Dikanda
Zespół DikandaFoto: Mat. pras. Dikanda.com/Ewelina Stępień

Wyjaśnia różnice w sposobie grania w Polsce i na Bałkanach. Chodzi głównie o ozdobniki i liczbę powtórzeń. Na tej podstawie Szymon Bobrowski jest w stanie powiedzieć, z jakiego regionu pochodzi muzyka.

Anna Witczak-Czerniawska wyjaśnia zaś warstwę tekstową utworu "Kadillak". - Muszę przyznać szczerze, że jeśli chodzi o sferę wokalną, to z wielką przyjemnością z koleżanką usunęłyśmy się na dalszy plan, żeby dać pole chłopakom w tym bardzo męskim - jak to mówimy - forszpilu - wyjaśnia wokalistka.

Dikanda to powstały w Szczecinie, uznany szczególnie na zagranicznym rynku muzycznym zespół grający world music. W swojej twórczości Dikanda stawia na autentyczność stylu - poszukuje nowych nurtów i większość utworów jest oryginalnymi kompozycjami. Muzyczne inspiracje czerpie z tradycyjnych, folkowych brzmień szeroko rozumianego orientu - od Bałkanów, przez Izrael, Kurdystan, Białoruś po Indie. W ich utworach można usłyszeć głównie brzmienia bałkańskie i cygańskie.

Posłuchaj całej rozmowy okraszonej piosenkami "Coś mnie gna" i "Kadillak".

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Anna Will

Goście: Anna Witczak-Czerniawska i Szymon Bobrowski (grupa Dikanda)

Data emisji: 18.07.2019

Godzina emisji: 13.18

agTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dikanda i "Muzyka Czterech Stron Wschodu"

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 17:00
Są postrzegani jako charyzmatyczny folkowy zespół muzyczny. Swoją twórczość określają jako "Muzykę Czterech Stron Wschodu", ponieważ jest ona inspirowana muzyką ludową wielu grup etnicznych. Gośćmi radiowej Jedynki byli członkowie zespołu Dikanda: Anna Witczak - Czerniawska oraz Szymon Bobrowski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siostry Melosik gromadzą piosenki na nową płytę

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 18:58
Dagmara i Martyna Melosik to laureatki Nagrody Publiczności podczas Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w 2018 roku. Właśnie nagrały kolejny singiel i mają nadzieję, że duża płyta ukaże się wkrótce.
rozwiń zwiń