Januszowi Stokłosie marzy się wykształcone muzycznie społeczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 19:53
Pianista i kompozytor przyrównał muzykę do sztuki pilotowania samolotów (sam jest doświadczonym pilotem - przyp. Red.) - Chodzi o to, żeby tylko wypełniać procedury, to znaczy nie być mądrzejszym od tego, co ktoś już kiedyś zapisał - wyjaśnia muzyk.
Audio
  • Janusz Stokłosa o planach edukacji muzycznej (Muzyczna Jedynka)
Janusz Stokłosa
Janusz Stokłosa Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Według niego w muzyce taką lotniczą checklistą jest partytura, w której wszystko jest zapisane. - Trzeba ją tylko dobrze zrealizować - podkreśla. Żałuje, że w Polsce nie ma tradycji edukacji muzycznej, a państwowa oficjalna edukacja muzyczna zawsze była ukierunkowana na klasykę.

Dlatego wraz z Januszem Józefowiczem i ich Teatrem Studio Buffo, który wystawia musicale, postanowili założyć własną szkołę i wyjść w Polskę z edukacją. Ale szkolić nie młodzież, tylko nauczycieli, którzy kształciliby przyszłych piosenkarzy muzyki lekkiej. - Wierzymy, że w małych miasteczkach na pewno jest masa utalentowanych ludzi, którym trzeba pomóc się pokazać - mówi muzyk.

Za niewykorzystany, ale fantastyczny potencjał uważa domy kultury. W sierpniu dla chętnych zostaną zorganizowane warsztaty.

Jak skorzystać z oferty Studia Buffo? Co będzie składało się na warsztaty? Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Paweł Sztompke

Gość: Janusz Stokłosa (pianista, kompozytor)

Data emisji: 18.07.2019

Godzina emisji: 14.21

ag

Czytaj także

Musical "Metro" wciąż szuka młodych talentów

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2017 17:35
- Chcemy świeżej krwi, młodzieży, a spektakl "Metro" ma się bardzo dobrze. Gdy nad nim pracowaliśmy nawet przez myśl nam nie przeszło, że będzie to taki sukces i historia na całe życie - mówi kompozytor Janusz Stokłosa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Stokłosa: udało nam się stworzyć formułę teatru piosenki

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2017 14:51
- Jak zaczynaliśmy ćwierć wieku temu, to wszyscy stukali się w czoła, że chłopaki wymyślili sobie przygodę i zaraz im się znudzi - mówi artystka w "Muzycznej Jedynce".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agata Miklaszewska - mosiężna gwiazda

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 15:41
Musical "Metro", do którego napisała libretto, dziś wyznacza muzyczne standardy w Polsce. Na swoim koncie ma również teksty do takich znanych dzieł scenicznych jak "Romeo i Julia" czy "Kaj i Gerda - Baśń o Królowej Śniegu". Kim jest Agata Miklaszewska? Pisarka zdradziła, jak jej praca wygląda od kulis.
rozwiń zwiń