Spektakl "Złota skała" - muzyczna opowieść o Robercie Brylewskim

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 15:25
- Nazywamy to "spektaklem - koncertem". Znaczna część tego spektaklu to muzyka Roberta Brylewskiego, piosenki, które komponował w różnych składach i w różnych okresach swojego życia. Cała scenografia aranżacji i układ aktorów na scenie przypomina układ koncertu rockowego - powiedział w "Muzycznej Jedynce" Tomasz Plata, zastępca dyrektora Teatru Studio w Warszawie. 
Audio
  • Tomasz Plata o spektaklu "Złota skała" (Muzyczna Jedynka)
Robert Brylewski w studiu radiowej Jedynki
Robert Brylewski w studiu radiowej Jedynki Foto: W. Kusiński/Polskie Radio

Robert Brylewski był polskim muzykiem rockowym, wokalistą, kompozytorem i autorem tekstów. W latach 1985 - 1993 był gitarzystą grupy Armia, której był współzałożycielem. Był także liderem i współzałożycielem zespołów punkrockowych "Kryzys" i "Brygada Kryzys". W 2018 roku na skutek nieszczęśliwego wypadku znajdował się kilka tygodni w stanie śpiączki farmakologicznej. Zmarł 3 czerwca 2018 roku. 

20 września 2019 roku w Teatrze Studio premierę będzie miał spektakl "Złota skała". Przestawienie jest oddaniem czci zmarłemu Robertowi Brylewskiemu, jego życiu i twórczości. Na scenie wystąpi dziewięć osób, w tym trzech perkusistów. - Jest siedem piosenek, takich zupełnie klasycznych, zaczyna się od "Centrali", kończy piosenką "Mam dość" - taka jest rama tego spektaklu. - zaznaczył Tomasz Plata. 

Gość na antenie radiowej Jedynki zdradził kilka szczegółów dotyczących spektaklu. - Akcja odbywa się w dość bolesnym i trudnym momencie, co jest właściwie przedśmiertnym snem Roberta Brylewskiego. W ostatnich tygodniach swojego życia znajdował się w stanie śpiączki i to jest właściwie ten moment, który my pokazujemy w przedstawieniu.(...) Robert dorosły już wspomina samego siebie z czasów młodości - dodał wicedyrektor. 

Dlaczego spektakl nosi nazwę "Złota skała"? Do jakiej refleksji skłania przedstawienie? 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka 

Prowadzi: Marcin Kusy 

Gość: Tomasz Plata (zastępca dyrektora Teatru Studio) 

Data emisji: 18.09.2019

Godzina emisji: 14.26

ans

Czytaj także

Więcej ognia niż rocka. Debiut muzycznego zderzacza hadronów

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 01:24
- Jesteśmy różni, przez wiele lat graliśmy reggae, a przy wspólnym spotkaniu mamy zderzacz hadronów i fuzję, z której wychodzi zupełnie nowa jakość - opowiadają Karol Nowacki i Marcin Ziemniczak z zespołu Rock and Fire.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reggaeside łączy bluesa i rocka z reggae

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2018 15:51
Zespół Reggaeside wziął udział w Festiwalu Miry Kubasińskiej i ku ich zaskoczeniu udało się im ten festiwal wygrać. Choć Mira Kubasińska raczej kojarzy się z bluesem, a na imprezie przeważały zespoły bluesowo-rockowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duet Blauka: "Miniatura" to zbiór muzycznych małych form

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 15:58
27 września 2019 roku ukaże się debiutancka płyta duetu Blauka, kóra nosi nazwę "Miniatura". Najnowszym singlem promującm ten album jest piosenka "Polanka", a członkowie formacji opowiedzieli po raz pierwszy na antenie radiowej Jedynki o szczegółach dotyczących nowej płyty. Jakie utwory na niej znajdziemy? 
rozwiń zwiń