Muzyka łączy pokolenia w radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2010 14:55
W tym roku po raz pierwszy Program 1 objął patronat nad Festiwalem „Legendy Rocka”. To pokazuje wielobarwność anteny.

W tym roku po raz pierwszy Program 1 Polskiego Radia objął patronat nad Festiwalem „Legendy Rocka”. Promowanie festiwalu, na którym prezentowane jest mocne rockowe brzmienie pokazuje wielobarwność tej anteny.

W czerwcu 2007 roku w przepięknej leśnej scenerii powstał amfiteatr, w którym odbyła się pierwsza edycja Festiwalu Legend Rocka, wtedy jeszcze pod nazwą „Święto Legendy”. Imprezie poza koncertami (The Animals & Friends, Terry Man, Ray Wilson z zespołem Stiltskin) towarzyszył szereg innych atrakcji, m.in.: pokazy bractwa rycerskiego, jarmark staroci, plener malarski i rzeźbiarski oraz ogólnopolski konkurs literacki.

legendy-plakat-2010-419x640legendy-plakat-2010-419x640

W kolejnym roku organizatorzy skupili się wyłącznie na koncertach i zmienili nazwę imprezy na Festiwal Legend Rocka. Zaproponowano wtedy spotkanie z dobrą rockową muzyką 12 lipca, 26 lipca oraz przez trzy dni w sierpniu od 15 do 17. Wówczas na deskach malowniczego amfiteatru wystąpili: The Glitter Band, Middle of the Road, The Rubettes, Chris Norman, Maggie Reilly, Animals & Friends, T. Rex, Ray Wilson, Bonnie Tyler, Electric Light Band, Ten Years After.

Trzecia edycja Festiwalu Legend Rocka zgromadziła stałych już fanów oraz tysiące nowych osób z całego kraju, szukających rozrywki na wysokim poziomie. Okazało się, że organizatorom udało się wykreować wydarzenie rozpoznawalne w całej Polsce, gromadzące ludzi w różnym wieku, co doskonale odzwierciedla przyświecające całej imprezie hasło: „Muzyka łączy pokolenia”. W 2009 roku w Amfiteatrze w Dolinie Charlotty wystąpili: The Troggs, Wishbone Ash, The Yardbirds, Slade, T. Rex, Focus, Budgie, Arthur Brown, Chickenshack, Spencer Davis Group, Sweet oraz Nazareth.

4.Festiwal Legend Rocka odbędzie się już wkrótce. Przez dwa wakacyjne weekendy na scenie w Dolinie Charlotty pojawią się światowe gwiazdy rocka, które z pewnością zaskoczą doskonałą formą. Nowością podczas tej edycji festiwalu jest ogólnopolski konkurs muzyczny „Sen o Dolinie Charlotty”. Spośród nadesłanych zgłoszeń Jury w składzie: Włodzimierz Bróż – Dolina Charlotty, Jan Chojnacki – Polskie Radio Trójka, Romuald Jakubowski – Polskie Radio Jedynka, Zdzisław Pająk –  Polskie Radio Pomorza i Kujaw, Mirosław Pęczak – Polityka, Jacek Olechowski – Akademia Rock’n’Rolla wyłoniło 10 zespołów, które następnie zaprezentowały się na scenie w Dolinie Charlotty 22 maja. Zwycięskie zespoły zagrają jako support przed gwiazdami 4.Festiwalu Legend Rocka. Będą to: Resekcja (Słupsk), White Room (Wejherowo/Gdynia), Kruk (Dąbrowa Górnicza), Disperse (Biłgoraj), Passion Fruit (Włocławek). 

HARMONOGRAM 4. FESTIWALU LEGEND ROCKA

9 lipca 2010   Resekcja
Hamburg Blues Band meets Chris Farlowe & Clem Clempson (ex-Colosseum)
Ken Hensley (założyciel Uriah Heep) & Live Fire

10 lipca 2010   White Room
David Cross (ex-King Crimson)
Omega

13 sierpnia 2010 Kruk
Arthur Brown
Eric Burdon

14 sierpnia 2010 Disperse
Maggie Bell, Dave Kelly & British Blues Quartet
Marillion

15 sierpnia 2010 Passion Fruit
Quidam
Nick Simper (ex-Deep Purple) & Nasty Habits
Procol Harum 

Gwiazdy festiwalu "Legendy rocka".

HAMBURG BLUES BAND i Chris Farlowe

HAMBURG BLUES BAND meets Chris Farlowe & Clem Clempson (ex-Colosseum)
COLOSSEUM
– to brytyjska, pierwsza na świecie w pełni jazzrockowa grupa, istniejąca w latach 1968 – 1971 r. Ze względu na to, że wszyscy muzycy w niej grający, wcześniej występowali w różnych zespołach i osiągali sukcesy, mówi się o niej jako o supergrupie. Kapelę stworzył wybitny perkusista Jon Hiseman, który wraz z trójką muzyków: Tonym Reevesem – gitarzystą basowym, Dave'em Greenslade'em – klawiszowcem i wibrafonistą oraz Dickiem Heckstallem-Smithem – saksofonistą stanowili trzon zespołu. Z czasem dołączyli do nich dwaj gitarzyści James Litherland, który został także wokalistą oraz Jim Roche.  W 1969 roku wokalistą grupy został Clem Clempson. W czerwcu 1970r. Dave Greenslade zaproponował kandydaturę znakomitego bluesowego i rhythmandbluesowego wokalisty – Chrisa Farlowe'a.

Ken Hensley


KEN HENSLEY (założyciel Uriah Heep) – brytyjski muzyk rockowy, grający na instrumentach klawiszowych i gitarze. Znany przede wszystkim z występów w grupie Uriah Heep w jej oryginalnym składzie (od 1969 do 1980 roku). Był głównym kompozytorem utworów zespołu w tym czasie. Przed Uriah Heep artysta był członkiem zespołów The Gods, Toe Fat i Head Machine, zaś po roku 1980 - m.in. zespołów Blackfoot i W.A.S.P.

DAVID CROSS (ex-King Crimson) - angielski muzyk, kompozytor oraz skrzypek. Znany jest przede wszystkim z występów w supergrupie muzycznej King Crimson, w której grał na skrzypcach oraz melotronie. Od 1990 roku występuje pod własnym nazwiskiem często współpracując z gitarzystą basowym Mickiem Paulem. Jest również wykładowcą na London Metropolitan University.

OMEGA – węgierska grupa rockowa grająca hard rocka i rocka progresywnego. Za datę założenia zespołu przyjmuje się 23 września 1962, kiedy to w „University Club” Wyższej Szkoły Technicznej w Budapeszcie grupa dała pierwszy koncert. Jednak sam pomysł powstania zespołu pojawił się już w 1959 roku i jak mówi legenda, o przydziale instrumentów zadecydowało głosowanie.

THE CRAZY WORLD OF ARTHUR BROWN – brytyjski zespół psychodeliczny założony w 1967 roku przez jego wokalistę Arthura Browna. W zespole grali: Drachen Theaker (później Carl Palmer) – perkusja i Vincent Crane – klawisze. Ich największy przebój to „Fire”. Każdy występ Arthura Browna to żywiołowy i zarazem mistyczny spektakl, podczas którego nie waha się wystąpić np. z płonącym hełmem na głowie.

ERIC BURDON – angielski muzyk, wokalista zespołu The Animals, a później War. Na początku lat 60. Eric udał się do Londynu. We wrześniu 1963 r. powrócił do Newcastle i wstąpił do zespołu Alan Price Rhythm & Blues Combo. W styczniu 1963 r. grupa ta zmieniła nazwę na The Animals, na cześć przywódcy gangu The Squatters zwanego Animal Hogg.

MAGGIE BELL, DAVE KELLY & BRITISH BLUES QUARTET
MAGGIE BELL
– szkocka piosenkarka rockowa i blues-rockowa, często nazywana brytyjską Janis Joplin. Pierwszym zespołem, z którym występowała była grupa Power, która z czasem zmieniła nazwę na Stone Crows. Następnie rozpoczęła karierę solową. Od roku 2006 współpracuje z British Blues Quartet – gdzie grają znakomici muzycy: Zoot Money, Miller Anderson, Colin Hodgkinson, Colin Allen.

MARILLION – brytyjska grupa rockowa, powstała w 1979 roku. Była jedną z pierwszych nowych grup progresywnych po kryzysie, jaki ten gatunek przechodził w końcu lat 70. Do dziś pozostaje jedną z najważniejszych grup neo-progresywnych.


NICK SIMPER (współzałożyciel Deep Purple) & Nasty Habits - Nick Simper był pierwszym basistą zespołu Deep Purple, z którym w latach 1968 –1969 nagrał trzy pierwsze płyty. Zanim rozpoczął współpracę z Deep Purple grał m.in. ze słynnym brytyjskim rock’n’rollowcem – Johnny’m Kiddem (przez wielu uważanym za ojca brytyjskiego rock’n’rolla) i zespołem The Flowerpot Man. Po odejściu z Deep Purple założył zespół Warhorse , z którym w latach 70. nagrał dwa albumy – „Warhorse” i „Red Sea”. Po rozpadzie grupy, pod koniec dekady z jego inicjatywy powstała formacja Fandango, która zrealizowała dwie pop-rockowe płyty: „Slipstreaming” i „Future Times”.


PROCOL HARUM - brytyjska grupa rockowa grająca progresywny rock. Powstała we wczesnych latach 60. A jej założycielami są Gary Brooker i Keith Reid. Zespół grał rhythm and blues, pod wyraźnym wpływem amerykańskiego zespołu The Band. Początkowo występowali w lokalnych klubach z repertuarem tanecznym. Przełomem było wydanie w 1967 pierwszego singla, który zawierał przebój A Whiter Shade of Pale (w polskim tłumaczeniu „Bielszy odcień bieli”). Od tego czasu zespół cieszył się niesłabnącą popularnością przez następne dziesięciolecie.

 

LAUREACI KONKURSU MUZYCZNEGO „SEN O DOLINIE CHARLOTTY”

KRUK to polska grupa hard rockowa, założona w 2001 roku przez Piotra Brzychcego (gitara) i Krzysztofa Walczyka (klawisze). W roku 2006 nagrali płytę „Memories” z udziałem Grzegorza Kupczyka (wokalisty Ceti & Turbo), która była zbiorem coverow z repertuaru klasyków Hard Rocka (utwory m.in. Black Sabbath, Deep Purple, Led Zeppelin i innych). W marcu 2007 roku kapela otwierała warszawski koncert legendarnej grupy UFO, a dwa lata później w tym samym klubie rozgrzewali publiczność przed Thin Lizzy. W zeszłym roku Kruk wydał autorski album debiutancki „Before He’ll Kill You”, który został bardzo dobrze przyjęty zarówno przez fanów jak i krytykę. Status płyty miesiąca w kwietniowej edycji miesięcznika Metal Hammer, liczne recenzje i wywiady oraz udaną trasę koncertową Spring Blizzard Tour 2009, gdzie Kruk wystąpił w roli headlinera, można uznać za największy sukces w dotychczasowej karierze zespołu. Aktualnie zespół pracuje nad druga płytą.

Zespół WHITE ROOM powstał w 2006. Muzycy grali wcześniej w wielu trójmiejskich formacjach. Długi staż w kapelach grających blues, punk, hard  rock czy heavy metal, a także muzykę klasyczną przyczynił się do innego spojrzenia na muzykę. Ten swoisty konglomerat tworzy właśnie muzykę White Room, która oprócz echa lat 70. zawiera także współczesne brzmienia kapel rockowych. Zespół swoje inspiracje czerpie podglądając takie kapele jak: Grand Funk, Stepenwolf, Motorhead, a także polskie grupy bluesowe – Dżem czy Brekaut. Grupa obok własnych kompozycji gra covery z lat 70. w własnych czasami odbiegających od oryginału aranżacjach. W ciągu kilku lat zespół zagrał  ponad 100 koncertów na mniejszych i większych scenach otwierając koncerty m.in. takich gwiazd jak Kombii, Turbo, Dżem, TSA czy Stanisław Soyka. Skład zespołu: Piotr Wojciechowski – bass, vocal, Darosław Sławiński – gitara, vocal, Tomasz Becker – instrumenty klawiszowe, Adam Szczepański – perkusja oraz Damian  Podbielski – gitara, Piotr Pobłocki – instrumenty klawiszowe.

Zespół PASSION FRUIT powstał w marcu 2008 roku z inicjatywy Adama Świerczyńskiego i Mateusza Nalewajskiego. Skład grupy: Mateusz Nalewajski (gitara elektryczna), Andrzej Kuligowski (wokal), Mateusz Węgorowski (perkusja) oraz Adam Świerczyński (bas, harmonijka, gitara akustyczna). Wszyscy członkowie zespołu mają po 19 lat.

DISPERSE powstał z inicjatywy trzech osób: Marcina Kicyka, Jakuba Żyteckiego i Rafała Biernackiego. Pierwsze demo zostaje zarejestrowane w 2008 roku. W 2009 roku do grupy dołączył bębniarz – Przemek Nycz i zmienia się trochę charakter muzyczny. Inspirują się medytacją, dźwiękami natury, oraz takimi zespołami jak: Cynic, ToTo, Portal, Aeon Spoke, Planet X, Devin Townsend, Allan Holdsworth. Również w 2008 roku kapela nagrywa swój debiutancki album pt: „Journey trought the hidden gardens”. Przełomowym momentem dla Disperse był suport przed Riverside podczas trasy koncertowej ADHD.

Inowrocławski QUIDAM istnieje od roku 1991. Grupa ma na koncie 5 płyt studyjnych i 3 koncertowe. Ostatni studyjny album zespołu „Alone Together” okazał się sporym sukcesem. W pierwszym tygodniu sprzedaży zadebiutował na 14. miejscu ogólnopolskiej listy OLIS, najlepiej sprzedających się albumów w Polsce! Ta płyta w warstwie lirycznej to tzw. koncept-album. Jeśli chodzi o samą muzykę, każdy znajdzie tu coś dla siebie: niebanalne melodie, bogate aranżacje, wulkan energii, emocje i szeroką paletę brzmień w partiach solowych muzyków. Koncerty zespołu są profesjonalnie przygotowaną ucztą muzyczną dla słuchaczy, zawsze pełną dramaturgii i wielu niespodzianek. Grupa może pochwalić się znakomicie zrealizowanym wydawnictwem koncertowym „Strong Together” wydanym w formie zestawu DVD + 2CD. Podczas zarejestrowanego na płytach występu zespół – przy współudziale zaproszonych gości - wzbił się na wyżyny koncertowego rzemiosła. Quidam zagrał na najważniejszych festiwalach na całym świecie odwiedzając Skandynawię, Europę, Amerykę Północną i Południową.

Czytaj także

Jubileuszowe Gwiazdy Muzycznej Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2010 12:30
Zapraszamy wszystkich jedynkowych słuchaczy na muzyczne obchody Jublieuszu 85 - lecia Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa Tradycja w Muzycznej Jedynce - cz. II

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2010 12:30
W audycji Wojciech Ossowski - dziennikarz radiowego centrum Kultury Ludowej podsumowuje tegoroczny festiwal Nowa Tradycja.
rozwiń zwiń