Tomasz Szczepanik: teksty Wojciecha Młynarskiego są piękne i ponadczasowe

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 17:02
- Udało się nam dotrzeć do tekstów, które leżały głęboko w szufladzie, a są piękne i ponadczasowe - mówi w "Muzycznej Jedynce" lider zespołu Pectus Tomasz Szczepanik. Grupa wydała nowy album - "Kobiety / Wojciech Młynarski". Kogo możemy na nim usłyszeć?
Audio
  • Rozmowa z Tomaszem Szczepanikiem z zespołu Pectus (Muzyczna Jedynka)

Cztery lata temu Pectus zachwycił słuchaczy płytą "Kobiety", która ukazała się na dziesięciolecie istnienia zespołu. Album zyskał status złotej płyty i był niezapomnianym hołdem dla kobiecej energii, piękna i siły. A ponieważ kobiecość to niewyczerpane źródło inspiracji, dlatego bracia Szczepanikowie wracają z płytą "Kobiety" w nowej odsłonie. Tym razem Tomasz Szczepanik napisał porywającą muzykę do tekstów mistrza słowa Wojciecha Młynarskiego.

Nieznane teksty

Na płycie znajdują się nieznane wiersze Wojciecha Młynarskiego, które wcześniej nie były piosenkami. - Wielkie podziękowania dla spadkobierców pana Wojciecha, dla dzieci oraz dla Fundacji Wojciecha Młynarskiego, dzięki której udało się nam dotrzeć do tekstów, które leżały głęboko w szufladzie, a są piękne i ponadczasowe - opowiada Tomasz Szczepanik.

Artysta dodaje, że odczuwał wielką przyjemność pisząc premierowe melodie do dziesięciu. tekstów Wojciecha Młynarskiego. - Są to wiersze, które tak naprawdę od razu nasuwają melodykę i frazę. Czytając wiersz, już słyszałem melodię i historię, którą chciałem przekazać poprzez dźwięki - słyszymy.

Plejada gwiazd

Pectus do współpracy zaprosił takie legendy polskiej sceny, jak Kayah, Alicja Majewska czy Małgorzata Ostrowska. Towarzyszą im Kasia Cerekwicka, Kasia Popowska, Natalia Szroeder, Basia Kurdej-Szatan, Halina Mlynkova oraz dziewczyny z zespołu Tulia. Zaproszenie do wykonania jednej z piosenek przyjęła także Magda Umer, wieloletnia przyjaciółka Młynarskiego. Dlaczego Pectus zdecydował się akurat na te wokalistki?

- Kryterium było proste. Lubimy się z dziewczynami. Kiedy spotykamy się na koncertach i festiwalach, zawsze ta sympatia jest między nami (…). Są to też artystki przez duże "A", więc podejmują świadomie decyzje muzyczne. Poza tym, że bardzo się lubimy i dziewczyny szanują nasz zespół, to oczywiście teksty Wojciecha Młynarskiego były kluczowe - tłumaczy Tomasz Szczepanik.

Tomasz Szczepanik zdradza, że Pectus w marcu 2020 roku chciałby zorganizować koncert w hołdzie Wojciechowi Młynarskiemu.

Czy Tomasz Szczepanik czuł tremę pracując na tekstach Wojciecha Młynarskiego? Czy album "Kobiety / Wojciech Młynarski" jest jubileuszową płytą zespołu Pectus? Dlaczego Tomasz Szczepanik cieszy się z obecności Magdy Umer na krążku?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Maria Szabłowska

Gość: Tomasz Szczepanik (Pectus)

Data emisji: 12.11.2019

Godzina emisji: 14.19

DS

Czytaj także

Zespół Pectus gra akustycznie wspólnie z Włodkiem Pawlikiem

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2018 11:26
We wtorek 18 września o godz. 19 odbędzie się wyjątkowe muzyczne spotkanie. W studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego zagrają zespół Pectus i Włodek Pawlik. Ten koncert również na antenie radiowej Jedynki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Machalica: były takie piosenki, które pragnąłem zaśpiewać

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 17:55
- Pokochałem twórczość Wojtka Młynarskiego - mówi w "Muzycznej Jedynce" Piotr Machalica. Popularny aktor wydał płytę, która jest hołdem dla twórczości Wojciecha Młynarskiego. W jaki sposób poradził sobie z wyborem piosenek, które znalazły się na krążku?
rozwiń zwiń