"List z Warszawy". Natalia Kozłowska: to bardzo współczesny musical

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 17:21
- Nasz musical jest bardzo intymny - mówi w "Muzyczne Jedynce" Natalia Kozłowska. Reżyserka zdradza szczegóły nachodzącej premiery "Listu z Warszawy", czyli spektaklu o relacjach polsko-żydowskich.
Audio
  • Coraz bliżej premiera "Listu z Warszawy" (Muzyczna Jedynka)
Natalia Kozłowska
Natalia KozłowskaFoto: Andrzej Rybczyński / PAP

Wielkimi krokami zbliża się premiera spektaklu "List z Warszawy" w reżyserii Natalii Kozłowskiej. Jest to musical autorstwa znakomitego trębacza, jazzmana i kompozytora - Garego Guthmana oraz dramaturga Domana Nowakowskiego.

"List z Warszawy" jest historią o Polsce będącej krajem odważnych, serdecznych ludzi, bogatych we wspaniałą historyczno-kulturową spuściznę. A także o Polsce, gdzie żydowska społeczność czuła się swobodnie, korzystając ze swej niezależności i tworząc własną, unikalną kulturę.

Pisali w dwóch językach

- Gary Guthman mówi, że to jest jego dzieło życia i ukochane dziecko (…). To jest musical o dialogu polsko-żydowskim. Był pisany jednocześnie w dwóch językach. Gary Guthman i Doman Nowakowski wspólnie wymyślali historię, Doman pisał dialogi, Gary teksty piosenek - opowiada Natalia Kozłowska.

Z Nowego Jorku do Warszawy

Natalia Kozłowska zdradza, że historia zaczyna się w Nowym Jorku, natomiast głównym bohaterem jest tamtejszy prawnik żydowskiego pochodzenia, którego babcia po pobycie w getcie warszawskim i II wojnie światowej wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych.

- Następuje odkrywanie rodzinnej przeszłości. W związku z tym w trakcie musicalu przenosimy się do Warszawy - słyszymy.

Premiera w Basenie Artystycznym

- Premierę przygotowujemy w Basenie Artystycznym. Jest to scena Warszawskiej Opery Kameralnej, która została odrestaurowana, ma nowe wyposażenie, a światła i warunki do zrobienia widowiska są świetne. Scena jest kameralna, co jest dobre dla naszego musicalu, ponieważ jest on bardzo intymny - mówi Natalia Kozłowska.

Program 1 Polskiego Radia objął patronatem medialnym musical "List z Warszawy".

Dlaczego teksty piosenek pisano po angielsku? Z jakiego powodu główny bohater udaje się do Warszawy? Dlaczego "List z Warszawy" jest nietypowym musicalem?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Paweł Sztompke

Gość: Natalia Kozłowska (reżyserka musicalu)

Data emisji: 14.11.2019

Godzina emisji: 14.25

DS

Czytaj także

"Once". Musical na podstawie filmu w Teatrze Roma

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2018 14:49
Musical "Piloci" bije rekordy popularności. Jutro w Teatrze Roma w Warszawie uroczyste setne przedstawienie. Ale teatr już szykuje kolejną wielką premierę - musical "Once" oparty na filmie o tym samym tytule.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najbardziej upiorna rodzinka, czyli musical "Rodzina Addamsów" w Teatrze Syrena

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2018 11:30
Aktorka Marta Wiejak i Jacek Mikołajczyk dyrektor Teatru Syrena, a także reżyser musicalu "Rodzina Addamsów" byli gośćmi Mai Kluczyńskiej w "Rozmowie kulturalnej". Opowiadali oni o zbliżającej się wielkimi krokami premierze ich nowego spektaklu.
rozwiń zwiń