Roman Dziewoński: poczucia humoru nie można się nauczyć

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 19:39
Dziennikarz przekonuje, że wielu rzeczy można człowieka nauczyć, ale na pewno nie poczucia humoru. Napisał książkę o historii kabaretu "Siła komizmu… destrukcyjna?", a inspiracją do tego była rozmowa z Wiesławem Michnikowskim. To opowieść o ludziach, którzy mieli poczucie humoru.
Audio
  • Roman Dziewoński o aktorach kabaretowych w rolach dramatycznych (Muzyczna Jedynka)
Roman Dziewoński
Roman DziewońskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Mietek, Bobek, Dudek, Wiesio, czyli Czechowicz, Kobiela, Dziewoński, Michnikowski. Czterech przypisanych i kojarzonych z komedią aktorów. Znakomitych. Czy ta kwalifikacja zawodowa odebrała im możliwość zmierzenia się z tzw. poważnym repertuarem?

Roman Dziewoński przytacza rozmowę z Wiesławem Michnikowskim, który zastanawiał się, co ludzie zapamiętają z jego dorobku aktorskiego. Wymienił piosenkę "Addio pomidory" i skecz kabaretowy "Sęk". - A kto będzie pamiętał mojego okrutnego lekarza z "Lira" Edwarda Bonda? - wspomina Roman Dziewoński.I to unaoczniło mu, że aktorzy przypisani do komedii są wyrzucani z tragedii, nieangażowani. Stąd w tytule książki słowo "destrukcja".

Dziennikarz zwraca uwagę, że wszyscy czterej aktorzy sprawdzili się, jako odtwórcy ról dramatycznych. - Sprawdzili się jednocześnie na estradzie i w kabarecie - podkreśla. Wspomina, że kilka razy był świadkiem, jak publiczność była przygotowana na śmiesznych aktorów, a oni grali w sztuce, która była poważna i na widowni dało się wyczuć pewną konsternację.

Autor zastrzega, że to nie jest książka z anegdotami, choć trochę ich w tekście przytacza. Zauważa, że komedia jest najtrudniejszym gatunkiem teatralnym, estradowym i filmowym.

Dlaczego Roman Dziewoński uważa, że kabaret się skończył?

Posłuchaj całej rozmowy zakończonej piosenką "Walczyk przy ognisku".

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Paweł Sztompke

Gość: Roman Dziewoński (autor książek, dziennikarz radiowy i muzyczny, syn Edwarda "Dudka" Dziewońskiego, twórcy kultowego kabaretu "Dudek")

Data emisji: 21.11.2019

Godzina emisji: 14.27

ag

Czytaj także

Konsekwencje spotkania po latach...

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2018 21:05
Premiera słuchowiska Romana Dziewońskiego pt. "Jego w lewo, to moje w prawo". W komedii grają: Agnieszka Wosińska, Jarosław Gajewski oraz Grzegorz Wons. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kobieta... według Młynarskiego"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 09:16
Wojciech Młynarski mówił o sobie, że jest tekściarzem. Dla wielu był poetą piosenki. Był tak silną osobowością, w tym także tą sceniczną, że nie wszyscy kojarzą go, jako autora tekstów pisanych dla pań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Kobuszewski – zmarnowany polski Charlie Chaplin

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 23:08
Tak nazwała zmarłego w sobotę (28.09) aktora Agnieszka Osiecka. Jan Kobuszewski wcielał się w role majstrów, szoferaków i kombinatorów, a zaczynał w Teatrze Narodowym u Kazimierza Dejmka. Pomimo ogromnej popularności pozostał niezwykle skromnym i bardzo rodzinnym człowiekiem.
rozwiń zwiń