Sławomir Łosowski: nagrywałem świerszcze i szum wiatru

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 16:41
Ukazał się nowa płyta z piosenkami zespołu Kombi "Bez ograniczeń energii 5-10-50". To krążek szczególny bo podsumowujący 50 lat działalności artystycznej Sławomira Łosowskiego, kompozytora, producenta, założyciela i lidera grupy KOMBI. 
Audio
  • Zespół KOMBI wydał płytę na 50-lecie (Muzyczna Jedynka)
Sławomir Łosowski podczas koncertu zespołu Kombi
Sławomir Łosowski podczas koncertu zespołu KombiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Piosenki KOMBI były grane na elektronicznych instrumentach, które Sławomir Łosowski sam kupował, nawet na wschodzie Europy. Dzis technika poszła do przodu i są dużo nowsze instrumenty .- Ale dziś gram na legendarnych instrumentach z lat 80-tych, posługuję się również samplerem - zdradza tajemnice kuchni muzyk.

Sam też robi te sample i chyba był prekursorem tej techniki w latach 80-tych w Polsce. Wyjaśnia, że sample to są krótkie nagrania, na przykład własnego okrzyku, dźwięku świerszcza, czy szumu wiatru. - Ale co dalej z nimi zrobić to inna kwestia - mówi. Opowiada, jak wykorzystuje sample.

Karol Kozłowski, członek zespołu, cieszy się, że mógł uczestniczyć w nagraniu płyty na jubileusz KOMBI. - Jest bardzo wielu gości, którzy wnieśli swoje przysłowiowe 5 groszy do brzmienia tej płyty - mówi.

Remixy czterech starych przebojów przygotował DJ Spox, który przyznaje, że nie są mu obce różne gatunki muzyki elektronicznej. - Wszystko zaczęło się od remixu "Jaki jest wolności smak" - wspomina. Uważa, że magia muzyki elektronicznej jest ponadczasowa i stare wersje 10, 20 30, a nawet 50 lat temu też brzmiały fantastycznie.

Posłuchaj całej rozmowy okraszonej dwoma utworami, w tym tytułowym "5-10-50".

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka 

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Goście: Sławomir Łosowski (założyciel zespołu KOMBI, kompozytor, muzyk), Karol Kozłowski (gitara basowa, członek zespołu KOMBI), DJ Spox

Data emisji: 4.12.2019 r. 

Godzina emisji: 14.26

ag

Utwory na płycie "Bez ograniczeń energii 5-10-50":

Wspomnienia z pleneru (live)

Nietykalni, skamieniałe zło (live)

Kochać Cię za późno (live)

Przytul mnie (live)

Słodkiego miłego życia (live)

Nowe narodziny (live)

Nowy rozdział (live)

Polska drużyna

Przybieżeli do Betlejem

Jaki jest wolności smak (remix)

Taniec w słońcu (remix)

Niech noc połączy (remix)

Miłością zmieniaj świat (remix)

Bez ograniczeń energii 5-10-50 (live)

Czytaj także

Artystyczne pół wieku Sławomira Łosowskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 10:35
Sławomir Łosowski wspomina, że kiedy w 1969 roku powstał zespół Kombi, to na początku nie mieli własnych kompozycji i grali utwory wykonawców ery Woodstock, czyli Hendricksa czy Cream, sięgali też do Animalsów i Procol Harum. Przyznaje, że ta muzyka do dziś cieszy słuchaczy i to również tych młodych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sławomir Łosowski: wolność to jest bardzo trudne zadanie

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 23:05
Założył zespół "Akcenty", który w 1976 roku zmienił nazwę na "Kombi". Zajmuje się muzyką, ale to nie jest jego jedyna działalność artystyczna. Zamiłowanie do polskiej historii oraz tradycji ma we krwi. Gościem audycji "Twarzą w twarz" był lider i założyciel zespołu "Kombi" - Sławomir Łosowski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka Kombi w nowym, elektronicznym brzmieniu

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 08:34
Sławomir Łosowski gra już pół wieku. Muzyk w 1969 roku, jeszcze jako licealista, założył zespół, który przez pierwsze siedem lat grał pod nazwą Akcenty, a od 1976 roku jako KOMBI. Jakby więc nie liczyć, Sławomir Łosowski gra już ponad 50 lat. Ostatnio z DJ Spoxem współpracuje przy tworzeniu remiksów starych i najnowszych utworów zespołu Kombi.
rozwiń zwiń