X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Michał Wiraszko o Provinz Posen: album ma podwójny kontekst

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 16:50
- Płyta powstała w podwójnym kontekście w związku z rokiem 1918. Z jednej strony w kontekście odzyskania niepodległości, a z drugiej w kontekście Powstania Wielkopolskiego - mówi w "Muzycznej Jedynce" Michał Wiraszko o albumie Provinz Posen. Jakie filozofie przyświecały twórcom albumu?
Audio
  • Michał Wiraszko o Provinz Posen (Muzyczna Jedynka)
Michał Wiraszko
Michał WiraszkoFoto: Wojciech Skibicki/mat. promocyjne

Projekt Provinz Posen jest efektem współpracy Michałów: Wiraszki i Szturomskiego oraz Szymona Waliszewskiego (Muchy, Sowy Polski, Afro Kolektyw, MNKR) odpowiedzialnych za pomysł i muzykę. Na albumie usłyszymy także Jerzego Mazzolla - jednego z najznakomitszych polskich klarnecistów, Dagę Gregorowicz (DagaDana, Dobre Bo Dobre) i Malwinę Paszek oraz muzyków Filharmonii Folkloru w Zbąszyniu.

Produkcją muzyczną zajął się Marcin Bors. Za oprawę graficzną odpowiada Rafał Wechterowicz - autor ilustracji m.in. dla Metalliki, Slayera i Lady Gagi oraz Jędrzej Guzik, autor wielu znakomitych opraw koncertowych.

źródło: Wytwórnia Krajowa/Youtube 

Muzyka, która gra im w duszy

- To było zadanie, w którym dosyć odważnie postanowiliśmy nie oglądać się na trendy i zrobić album oraz skomponować muzykę, która gra nam w duszy - twierdzi Michał Wiraszko.

Ekspresja radości i taniec

Muzycy postanowili "przefiltrować" tradycję ludową przez muzykę elektroniczną.

- Wyszliśmy z następującego klucza: niezawisłość, suwerenność, niepodległość równa się radość. Z kolei ekspresja radości równa się taniec. Taniec w XXI wieku równa się muzyka elektroniczna. Tym kołem, może zbyt filozoficznym, ale przyświecającym nam przez cały proces powstawania tego albumu, doszliśmy do "mostu" ponad stuleciem, który łączy dwie filozofie: ekspresji radości i tańca za pomocą środków dostępnych 100 lat temu, czyli instrumentów tradycyjnych, tj. kozłów, mazanek, klarnetów i pewnie jakichś bębnów aż po samplery, muzykę elektroniczną i taneczną, do której świat najczęściej tańczy dzisiaj - słyszymy.

Dlaczego Michał Wiraszko jako dziecko bał się zespołu Republika? Do czego krytycy muzyczni, dziennikarze i słuchacze odwołują Provinz Posen?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Michał Wiraszko (wokalista, gitarzysta, autor tekstów)

Data emisji: 09.12.2019

Godzina emisji: 14.29

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bartosz Szczęsny: do albumu "Post dreams" zaprosiliśmy instrumentalistów

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 16:44
Bartosz Szczęsny to połowa duetu Rebeka współtworzonego wraz z Iwoną Skwarek. "Post dreams" to ich trzeci album, który różni się estetyką od poprzednich. Artyści zdecydowali się zaprosić do tworzenia albumu zaprzyjaźnionych instrumentalistów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zespół Linia Nocna lubi stare, polskie piosenki

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 16:31
Był taki czas wśród polskich muzyków, że kwestionowali dorobek starszych koleżanek i kolegów z lat przed 1990 rokiem. Teraz ten trend uległ odwróceniu. Coraz więcej młodych artystów wraca do utworów z lat 60-tych, 70-tych i 80-tych i grają je na swój sposób. Jednym z tych zespołów jest Linia Nocna.
rozwiń zwiń