Startuje XII Festiwal Pamięci Andrzeja Zauchy. Przesłuchania lada dzień

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 17:08
- Zapraszamy wszystkich młodych, śpiewających wokalistów, którzy chcieliby zmierzyć się z twórczością Andrzeja Zauchy - zachęca w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Wolsztyński, dyrektor Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy "Serca Bicie". Już 25 stycznia rozpoczną się przesłuchania.
Audio
  • Rusza festiwal poświęcony Andrzejowi Zausze (Muzyczna Jedynka)
Andrzej Zaucha z piosenkarką i aktorką Moniką Borys
Andrzej Zaucha z piosenkarką i aktorką Moniką BorysFoto: Krzysztof Świderski / PAP

W tym miesiącu rozpocznie się XII edycja festiwalu. Jej finał, czyli koncert galowy w Operze Nova w Bydgoszczy zaplanowano na 26 maja. Wcześniej jednak odbędą się przesłuchania.

- Eliminacje zaczynamy 25 stycznia w City Hotel. Od 12 lat wszystko dzieje się w Bydgoszczy nad rzeką Brdą. Nawiązuję do niej, bo w tym roku koncert odbędzie się pod nazwą jednej z piosenek Andrzeja Zauchy "Wieczór nad rzeką zdarzeń". Poza tym opera znajduje się nad naszą piękną rzeką - mówi Krzysztof Wolsztyński.

Źródło: Andrzej Zaucha / Youtube

Kim był Andrzej Zaucha?

Andrzej Zaucha urodził się w Krakowie w 1949 roku. W dziedzinie muzyki był samoukiem. Zadebiutował jako perkusista w amatorskim zespole Czarty, ale już w końcu lat 60. ubiegłego wieku zaczął śpiewać i to tak wspaniale, że przez blisko cztery lata od roku 1968 związany był z grupą jazz-rockową Dżamble.

Muzycy tworzący zespół zawiesili swoje występy w roku 1972. Andrzej Zaucha został zaproszony wtedy przez Jana Kantego Pawluśkiewicza do zespołu Anawa i zajął miejsce Marka Grechuty. Rozwijał też karierę solową odnosząc coraz większe sukcesy.

Zmarł śmiercią tragiczną. 10 października 1991 po występie w Krakowskim Teatrze Scena STU został zastrzelony wraz z aktorką Zuzanną Leśniak przez jej męża - francuskiego reżysera Yves'a Goulais.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Paweł Sztompke 

Gość audycji: Krzysztof Wolsztyński (dyrektor Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy "Serca Bicie")

Data emisji: 09.01.2019

Godzina emisji: 14.23

DS


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Alicja Węgorzewska: w Ostrowie będzie bitwowo-tenorowo

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 16:49
- W Ostrowie Wielkopolskim wystąpi zwycięzca VI edycji Bitwy Tenorów na Róże Bartosz Nowak, dyrektor Teatru Muzycznego w Lublinie Kamila Lendzion, która w Bitwie Tenorów wystąpiła dwukrotnie i Mirek Niewiadomski, który zdobył złotą różę w IV edycji - mówi w "Muzycznej Jedynce" Alicja Węgorzewska. W piątek (03.12) w Ostrowie Wielkopolskim usłyszymy największe przeboje operetkowo-musicalowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kayah i Viki Gabor "Ramię w ramię": mówimy i śpiewamy jednym głosem

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 16:11
- Pracując w tej samej branży, nie musimy ścigać się ze sobą, tylko możemy się wspierać. Wierzymy, że w ten sposób zmieniamy świat - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Kayah. Znana wokalistka wypuściła z Viki Gabor wspólny singiel. Czy "Ramię w ramię" będzie hitem tegorocznego karnawału?
rozwiń zwiń