Piosenki Sławka Wierzcholskiego dostały nowe życie

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 16:13
Za miesiąc zostaną przyznane Fryderyki, czyli polskie nagrody muzyczne za najważniejsze osiągnięcia na rynku fonograficznym w Polsce. W tym roku wśród nominowanych w kategorii Album Roku Blues znalazła się płyta "Chce się śpiewać". To projekt, nad którym patronat objął Sławek Wierzcholski.
Audio
  • Piosenki Sławka Wierzcholskiego w nowych wykonaniach (Muzyczna Jedynka)
Sławek Wierzcholski
Sławek WierzcholskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Na płycie ośmioro niepełnosprawnych artystów śpiewa jego utwory, ale kompozycje są zaaranżowane na nowo, a młodzi wokaliści interpretuję te piosenki zgodnie z własną wrażliwością. Wśród wykonawców są studenci i absolwenci wyższych szkół muzycznych i laureaci licznych przeglądów oraz konkursów piosenki.

Sławek Wierzcholski przyznaje, że wokalistą jest takim sobie. Tłumaczy, że śpiewa swoje utwory, więc jest to piosenka autorska, która zawsze się wybroni. - Ale czułem, że w tych piosenkach jest większy potencjał - mówi. Jego zdaniem, tacy ludzie, którzy zaśpiewali na płycie mogli z tych utworów wyciągnąć coś więcej. - Więc nie tylko pozwalałem, ale wręcz zachęcałem, żeby to była ich własna interpretacja, aby było w tym coś osobistego - zdradza muzyk. Praca z młodzieżą dała mu dużą dawkę optymizmu.

Michał Wiśniewski, jeden z młodych wokalistów wspomina, że dostali około stu utworów, więc było w czym wybierać. On zdecydował się zaśpiewać piosenki "Święty" i "Matematyka serc", bo jego zdaniem, te utwory można było świetnie przerobić. I nie są to zwykłe covery, w których stary utwór jest zaśpiewany w nowym wykonaniu.

Daria Barszczyk podkreśla, że to są zupełnie nowe piosenki. - Bo jak posłuchamy wykonania Nocnej zmiany bluesa ze Sławkiem i moje interpretacje tej samej piosenki, to są dwie różne piosenki z tym samym tekstem i mniej więcej podobną melodią - mówi wokalistka. Przyznaje, że było to możliwe, bo Sławek Wierzcholski pozwolił im na tak daleką dowolność. Spotkali się z nim, kiedy był jurorem na OPTAN, czyli Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Osób Niepełnosprawnych.

Płyta powstała na 25-lecie Centrum rehabilitacji w Grudziądzu i niejako w podzięce dla kierującej placówką Krystyny Grabowskiej.

Posłuchaj całego nagrania z piosenkami w wykonaniu młodych wokalistów.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka 

Prowadzi: Małgorzata Głogowska

Goście: Sławek Wierzcholski, Daria Barszczyk, Michał Wiśniewski

Data emisji: 10.02.2020

Godzina emisji: 14.31

ag