Magda Ruta: ta płyta jest dla ludzi wrażliwych

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 17:01
- Pomyślałam, że po prostu muszę przelać na papier swoje własne doświadczenia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Magda Ruta, która w ubiegły piątek wydała debiutancki album "Nie wiem, czy będę". Do czego piosenkarka nawiązuje w tytule płyty? 
Audio
Ula Kaczyńską rozmawiała z Magdą Rutą
Ula Kaczyńską rozmawiała z Magdą RutąFoto: Polskie Radio

"Nie wiem, czy będę" stanowi pogłębiony obraz skomplikowanego życia wewnętrznego kobiety z całą masą wątpliwości, słabości, lęków, tęsknot, pragnień, ograniczeń oraz ocen innych ludzi. Czy tę płytę można zdefiniować pod pojęciem muzyki kobiecej?

- Nie wiem, czy jest jakaś konkretna definicja. Z założenia jestem kobietą i napisałam teksty, ale nie uważam, że płyta "Nie wiem, czy będę" trafia tylko do kobiet. Myślę, że jest po prostu dla ludzi wrażliwych - uważa Magda Ruta.

Utwory opisują jej przeżycia

Piosenkarka przyznaje, że wszystkie teksty z albumu powstawały w oparciu o jej przeżycia. - To są naprawdę pierwsze moje teksty, które chciałam pokazać i przesłać dalej w świat do innych. Pomyślałam, że jeśli nadszedł ten moment i jeżeli jestem pewna, że chcę to zrobić, to teraz nie mogę ukrywać się za jakimiś wymyślonymi historiami albo doświadczeniami innych osób. Muszę przelać na papier swoje własne doświadczenia - tłumaczy.

- Album opiera się głównie na instrumentach akustycznych, linii gitary oraz melodiach wokalu. Chcieliśmy dodać różne fajne smaczki w postaci elektroniki czy takiego trochę przewrotnego użycia np. wiolonczeli, która grana jest palcami, ale też nagrane są dźwięki, które powstały poprzez jej rozstrajanie. To są smaczki, które miały dodać kolorytu, ale skupiliśmy się na tym, żeby były to fajne melodyczne piosenki do posłuchania i cieszenia się nimi w różnych sytuacjach - słyszymy.

Źródło: FONOBO Label / Youtube

Tytuł zmusza do refleksji

Co oznacza tytuł "Nie wiem, czy będę"? Magda Ruta mówi wprost, że jest przewrotny i zależało jej, aby każdy z nas pomyślał, co dla niego jest ważne tu i teraz. - To zdanie może być aktualne w każdej chwili. Akurat złożyło się tak, że dzisiaj jest bardzo aktualne i może mieć twardy, trochę niedający nadziei wydźwięk, ale ja mam nadzieję, że wszystko dobrze się skończy, wyjdziemy, poznamy zupełnie nowy świat i my też będziemy odmienieni i będziemy zauważać to, co naprawdę jest istotne - komentuje Magda Ruta.

Płyta "Nie wiem, czy będę" jest płytą tygodnia Programu 1 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadziła: Ula Kaczyńska

Gość: Magda Ruta (piosenkarka)

Data emisji: 30.03.2020 

Godzina emisji: 14.18

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kasia Lins zapowiada nową płytę "Moja wina"

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 10:44
- Poniekąd jest to kontynuacja klimatu, który część z państwa - jeżeli miała okazję posłuchać "Wiersza ostatniego" - już zna, ale to wszystko będzie bardziej ugruntowane, osadzone, jeszcze bardziej mroczne, duszne - zdradza artystka w Programie 1 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Lato o nowej płycie: niekoniecznie zakładałem, że potrwa to 18 lat

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 17:02
- Ta płyta płynęła własnym nurtem. Właściwie ja byłem obserwatorem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o debiutanckiej płycie "Dust Bowl Desert Night Fantasies" Piotr Lato. Artysta przygotowywał własny album przez… 18 lat. Dlaczego tak długo?
rozwiń zwiń