Krzysztof Trebunia-Tutka: Józef Tischner był ikoną góralszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 14:40
- Ks. prof. Józef Tischner umiał dawać nadzieję i my powinniśmy dawać ją innym poprzez muzykę - wspominał Krzysztof Trebunia-Tutka na antenie Programu 1 Polskiego Radia. 28 czerwca tego roku przypada 20 rocznica śmierci autora m.in. słynnej "Historii filozofii po góralsku".
Krzysztof Trebunia-Tutka
Krzysztof Trebunia-TutkaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Posłuchaj
02:54 [ PR1]PR1 (mp3) 25 czerwiec 2020 13_42_29.mp3 Krzysztof Trebunia-Tutak o ks. prof. Józefie Tischnerze (Muzyczna Jedynka)

 

Gość audycji wskazywał, że ks. prof. Józef Tischner umiał w niezwykły sposób pokazywać wielkość tradycji góralskich. - Kiedy duma przechodziła w pychę umiał bardzo szybko przekłuć ten balon i to było bezcenne, bo ten dystans jest potrzebny, żeby nie wpaść w samouwielbienie - powiedział Krzysztof Trebunia-Tutka. - Człowiek, który chce się rozwijać musi myśleć, uczyć się, rozwijać - dodał. 

źródło: wydawnictwo Znak/Youtube

Dawać nadzieję przez muzykę 

Gość audycji w rozmowie z Pawłem Sztompke podkreślił, że muzyka polega na m.in. spotkaniach z innymi osobami. Kontakt ten został ograniczony przez pandemię koronawirusa. - Przypomniało mi się powiedzenie ks. Tischnera, że nie ma takiej trudnej sytuacji w życiu, żeby nie widzieć gdzieś na końcu jakiegoś promyczka - zaznaczył Krzysztof Trebunia-Tutka. - Taką nadzieję on nam dawał i my powinniśmy dawać innym tą nadzieję przez muzykę - dodał. 

***

"Tischner. Mocna nuta" 

Pomysłodawcą jest brat księdza Józefa Tischnera, Kazimierz. Na podstawie myśli filozoficznej Tischnera teksty napisała Izabela Domańska-Kowalik, zaś muzykę skomponowali Mirosław Kowalik i Jan Trebunia-Tutka. Płyta została wydana 30 marca 2018 roku. 

źródło: Trebunie-Tutki/Youtube

***

"Trebunie-Tutki" - to muzykująca od pokoleń góralska rodzina, która nie tracąc nic ze swojego charakteru, przeszła ewolucję od kapeli góralskiej po zespół koncertujący na największych festiwalach Muzyki Świata w Europie, a także w Azji i Ameryce Północnej oraz reprezentujący Polskę m.in. na Expo w Portugalii i Japonii.  

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Paweł Sztompke

Gość: Krzysztof Trebunia-Tutka (muzyk)

Data emisji: 25.06.2020 r. 

Godzina emisji: 13.42

mat. promocyjne/ans 

Czytaj także

Krzysztof Trebunia-Tutka na festiwalu Nowa Tradycja

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 15:38
Krzysztof Trebunia-Tutka juz po raz 22 zainauguruje Festiwal Folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja, który rozpoczyna się w czwartek 16 maja o godz. 19.30 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Trebunia-Tutka: miłość do tradycji wynosi się z domu

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 15:00
- Niesiemy w różne zakątki Polski, do miast i miasteczek czy zagranicę magię muzyki tradycyjnej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Trebunia-Tutka. Skąd wzięła się u gościa "Muzycznej Jedynki" miłość do Zakopanego?
rozwiń zwiń