Jarosław Wasik: wystawę poświęconą Urszuli Sipińskiej pokażemy w jej rodzinnym mieście

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 16:28
Urszula Sipińska to postać szalenie barwna i wszechstronna. Z jednej strony wokalistka, a z drugiej architekt, felietonistka i autorka książek. Od 1 sierpnia w Poznaniu można będzie obejrzeć wystawę "Sipińska. Sza la la zabawa trwa da da". W Programie 1 Polskiego Radia opowiada o niej Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.
Jarosław Wasik
Jarosław WasikFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Wystawa "Sipińska. Sza la la zabawa trwa da da" będzie dostępna dla zwiedzających od 1 do 30 sierpnia w Starym Browarze w Poznaniu codziennie w godz. 12.00-20.00. Wydarzenie organizowane jest przy współpracy Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, Urzędu Miasta Poznania i Fundacji Made In Art.

Źródło: Urszula Sipińska/Urszula Sipińska, "Szalala zabawa trwa"

- Urszula Sipińska przekazała nam bardzo dużo pamiątek związanych z jej karierą estradową. Ten rozdział zamknęła na początku lat 90. i mam ogromny szacunek do niej, ponieważ jest to chyba jedna z niewielu artystek, która jak powiedziała, że kończy karierę, to ją zakończyła. Miała też ten komfort, że miała świetny wyuczony zawód, skończone studia i mogła zająć się sztuką w nieco innym wydaniu, tj. architekturą. Przez to otrzymaliśmy tak wiele pamiątek, a wśród nich są kroniki prowadzone przez tatę piosenkarki, plakaty, kostiumy estradowe i różne nagrody - mówi Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

Wystawa. Sipińska - sza la la zabawa trwa da da- to wystawa poświęcona Urszuli Sipińskiej, wybitnej artystce i...

Opublikowany przez Teatr Polski w Poznaniu od 1875 Czwartek, 16 lipca 2020

Piosenkarka z Poznania

Dlaczego muzeum zdecydowało się na pokazanie wystawy akurat w Poznaniu? Jak przyznaje gość Jedynki, stolica Wielkopolski jest rodzinnym miastem Urszuli Sipińskiej.

- Urszula Sipińska jest w znakomitej formie. Uwielbiam z nią rozmawiać, ponieważ jest wulkanem intelektualnym (…). Cieszę się, że można będzie zobaczyć wystawę w jej rodzinnym mieście. Zawsze jest miło, jak coś odbywa się w mieście, z którym jesteśmy związani sercem i ciałem, a Urszula Sipińska ciągle mieszka w Poznaniu - przekazuje Jarosław Wasik. - Wystawa została podzielona na części dotyczące jej kariery, rodziny, jak i dotyczące architektury oraz pracy, którą zajmowała się przez ostatnie ćwierć wieku. Są to bardzo różne konteksty z dużą ilością piosenek, muzyki i pięknych zdjęć - dodaje.

Podczas wystawy, jak zapewniają organizatorzy, zostaną zachowane wszelkie zasady bezpieczeństwa.


Posłuchaj
08:57 2020_07_29 13_24_31_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Wystawa poświęcona Urszuli Sipińskiej w Poznaniu (Jedynka/Muzyczna Jedynka)

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka 

Prowadził: Marcin Kusy

Gość: Jarosław Wasik (dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu)

Data emisji: 29.07.2020

Godzina emisji: 13.24

DS

Czytaj także

SBB wznawia płytę. Józef Skrzek: "Jerzyk" to był nasz szofer

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 17:50
- "Jerzyk" to było zupełnie coś innego, raczej zabawa w muzyce jako funky - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Józef Skrzek. Po latach nastąpiło wznowienie płyty. Dlaczego ta muzyka jest trochę... fiku-miku?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Startuje największy Festiwal Country w Polsce!

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 17:00
- Pogoda jest fantastyczna, ludzie są optymistyczni, a program artystyczny na ten czas wydaje się bardzo atrakcyjny - mówi Jerzy Głuszyk, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Piknik Country & Folk w Mrągowie. Punktualnie o godz. 20.00 w Amfiteatrze nad jeziorem Czos rozpocznie się największy tego typu festiwal w Polsce.
rozwiń zwiń