Andrzej Dąbrowski: "Mój los" to ostatnia piosenka nagrana przeze mnie w języku polskim

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 16:27
- Nie rezygnuje z jazzu, ale jest to ostatnia piosenka nagrana przeze mnie w języku polskim - zapowiedział Andrzej Dąbrowski. Piosenkarz, perkusista, kompozytor mówił w "Muzycznej Jedynce" o nowo powstałym utworze "Mój los", nagranym we współpracy z Jackiem Cyganem oraz Krzysztofem Herdzinem. 
Andrzej Dąbrowski
Andrzej Dąbrowski Foto: W. Kusiński/Polskie Radio

- Wymyśliłem sobie, żeby już skończyć z nagrywaniem polskich piosenek, bo muzyka ostatnio się zmieniła i fajna, ładna piosenka nie ma szansy na rynku muzycznym - podkreślał Andrzej Dąbrowski. - Napisałem melodię i poprosiłem Jacka Cygana o napisanie słów do utworu, zasugerowałem mu, o co chodzi, żeby to było trochę "my way". (...) Jacek Cygan wspaniale uchwycił moje sugestie, jest tam wszystko, nawet wyścigi samochodowe - dodał. 

Utwór zaaranżował znany kompozytor, dyrygent - Krzysztof Herdzin. - Aranżacja jest tak piękna, napisał ją Krzysztof Herdzin i podarował mi ją w prezencie, więc jestem zaszczycony - powiedział Andrzej Dąbrowski. 


Posłuchaj
08:37 2020_08_18 13_21_33_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Andrzej Dąbrowski o utworze "Mój los" (Muzyczna Jedynka)

 

Perkusista i piosenkarz 

Andrzej Dąbrowski działalność muzyczną rozpoczął jeszcze w szkole średniej. Profesjonalnym debiutem był w 1958 udział w Zaduszkach Jazzowych, gdzie wystąpił jako perkusista w trio Andrzeja Kurylewicza. Z zespołem tym pojawił się także w tym samym roku na I Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Jazzowej Jazz Jamboree '58 w Warszawie.

Na pytanie, jak został piosenkarzem, Andrzej Dąbrowski odpowiedział, że w tamtych czasach był dobrze znany w środowisku muzycznym jako perkusista, dlatego łatwiej było mu rozpocząć karierę solową. - Akompaniowałem wiele z różnymi wspaniałymi solistami, polskimi i zagranicznymi - mówił w Programie 1 Polskiego Radia. - Utwór "Zielono mi" to był przełom i od tego się zaczęło - dodał.

źródło: Polskie Nagrania/Youtube

***

Podczas swojej kariery muzycznej Andrzej Dąbrowski towarzyszył na estradzie i w studiach nagrań m.in. takim artystom jak: Josephine Baker, Don Ellis, Art Farmer, Johnny Griffin, Jon Hendricks, Rolf Kuhn, Bud Powell, Lucky Thompson, Bernt Rosengren. Współpracował z Filharmonią Krakowską oraz z Orkiestrą Polskiego Radia, a także z zespołem kameralnym Musica Antiqua et Nova.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Maria Szabłowska 

Gość: Andrzej Dąbrowski (piosenkarz, perkusista, kompozytor) 

Data emisji: 18.08.2020 r. 

Godzina emisji: 13.21

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jacek Cygan o "Marcelu": niezwykle serdeczna i wzruszająca pamiątka

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 16:20
- Cóż jest piękniejszego niż wędrowanie śladami ludzi i sztuki - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jacek Cygan, który napisał piosenkę "Marcel" do spektaklu "Błękitne krewetki". W jaki sposób losy znanego francuskiego aktora Marcela Marceau były powiązane z Polską?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chris Schittulli śpiewa premierowo piosenkę Jacka Cygana

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 17:21
Chris Schittulli to francuski muzyk włoskiego pochodzenia, który zakochał się w Polce i w Polsce. Jest ambasadorem Francji w Polsce i Polski we Francji. Śpiewa polskie piosenki po francusku. Wśród nich wiele utworów do słów Jacka Cygana. W Programie 1 Polskiego Radia wokalista zaprezentował po raz pierwszy francuską wersję piosenki Jacka Cygana "Jabłoń", zatytułowaną "L'arble a fleur" (muzyka Piotr Rubik). Jest w niej kilka zdań po polsku.
rozwiń zwiń