Wspominamy Piotra Szczepanika. "Był wielkim ulubieńcem ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 15:08
- Ludzie uwielbiali Piotra Szczepanika za skromność i za to, że był takim miłym, zawsze uśmiechniętym, a może trochę smutnym, facetem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Korzyński. W wieku 78 lat zmarł Piotr Szczepanik, znany piosenkarz, gitarzysta i aktor. Jak rozpoczynała się jego kariera muzyczna?
Piotr Szczepanik
Piotr SzczepanikFoto: PAP/Wojciech Pacewicz

Posłuchaj
15:05 2020_08_20 13_14_26_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Andrzej Korzyński wspomina Piotra Szczepanika (Muzyczna Jedynka)

- Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 20 sierpnia - po wielu latach zmagań z chorobą - odszedł we śnie mój tata Piotr Szczepanik - przekazała PAP Jagoda Maria Szczepanik.

Piotr Szczepanik urodził się w 1942 roku w Lublinie, a jego kariera zaczęła się na festiwalu w Krakowie w 1963 roku. Szybko pojawił się w Polskim Radiu, gdzie czekał na niego już Andrzej Korzyński. "Goniąc Kormorany", "Żółte kalendarze", "Kochać", "Nigdy więcej" to utwory, które zna cała Polska. Piotr Szczepanik wylansował ballady, które obecnie można określić standardami polskiej piosenki.

Koncert utworów Piotra Szczepanika w Studiu Muzycznym im. Władysława Szpilmana w Warszawie (2019 rok):

Był niezwykle kulturalny

- Poznałem Piotra na festiwalu w Lublinie, gdzie był śpiewającym studentem i wygrał z piosenką "Kolega słońce". Rzeczywiście to była bardzo ładna piosenka, a on wspaniale się prezentował. Był chłopcem dość smutnym, ale jednocześnie takim niezwykle kulturalnym jak na tamte czasy - opowiada Andrzej Korzyński.

Gość Jedynki wspomina, że Piotr Szczepanik ujął wszystkich swoją aparycją oraz głosem. - Zaproponowałem mu, żeby przyjechał do Warszawy, bo miałem piosenkę "Żółte kalendarze". Była jeszcze niegotowa, bo był to tylko utwór instrumentalny. Jerzy Miller napisał tekst, a Piotrek zaśpiewał z pewnym kłopotem, bo pierwszy raz był w studio i musiał wiele razy powtarzać (…). Piosenka natychmiast zrobiła karierę. Została wypuszczona do radiowej piosenki miesiąca, wygrała i była dopuszczona do piosenki roku, którą została w 1965 - dodaje Andrzej Korzyński.

Źródło: Polskie Nagrania/Piotr Szczepanik, "Kochać"

Ludzie zamiast pracować, słuchali jego piosenek

Zdaniem Andrzeja Korzyńskiego właśnie wtedy zaczęła się prawdziwa kariera Piotra Szczepanika.

- Jego kariera rozwijała się wspaniale. Następna piosenka "Kochać" była piosenką roku Polskiego Radia w 1966 (…). Piotrek był naprawdę wielkim ulubieńcem ludzi. Nawet do tego stopnia, że "Trybuna Ludu" napisała, że czas już przestać nadawać te piosenki, ponieważ ludzie zamiast pracować, słuchają tych kalendarzy, kormoranów itd. - słyszymy w "Muzycznej Jedynce".

Czytaj również:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Paweł Sztompke

Gość: Andrzej Korzyński (muzyk)

Data emisji: 20.08.2020

Godzina emisji: 13.14

DS

Czytaj także

Największy projekt muzyczny Natalii Kukulskiej. "Chopin jest zawsze na czasie"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 15:30
- Muzyka Chopina od zawsze robi wielkie wrażenie. Jest niezwykle kunsztowna i tak uniwersalna, że od tylu lat kocha ją cały świat - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Natalia Kukulska, zapowiadając swój największy projekt muzyczny w życiu. Dziś odbyła się premiera jej pierwszego singla z albumu "Czułe struny".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Logan Tomaszewski: "Rajski ptak" to przedziwna historia

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 15:33
- "Rajski ptak" to piosenka o miłości i mężczyźnie, który był tylko podrywaczem, może bigamistą i który oszukał jeszcze jedną kobietę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o najnowszym utworze Krzysztof Logan Tomaszewski. Kto zaśpiewał napisaną przez niego piosenkę?
rozwiń zwiń