Krzysztof Zalewski: w piosenkach zawsze opowiadam o sobie

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 14:21
Po ubiegłorocznej trasie Męskiego grania Krzysztof Zalewski uświadomił sobie jak lubi tańczyć, kiedy na jego apel publiczność gromadnie zaczęła pląsać w takt jego piosenek. A są one bardzo osobiste. Postanowił też powrócić do elektronicznych brzmień.
Krzysztof Zalewsk
Krzysztof ZalewskFoto: Wojceich Kusiński/Polskie Radio

Dlatego na jego nowej płycie "Zabawa" są elementy taneczne. - Mimo to dalej uważam, że to jest rockowa płyta - mówi piosenkarz. Gość Programu 1 Polskiego Radia zastanawia się, że w błąd słuchaczy mogły wprowadzić dwa pierwsze single. - Ale jeśli ktoś przesłuchał płytę, to wie, że to muzyka rockowa, chociaż może bardziej taneczna - podkreśla muzyk. Ale taneczna w duchu Talking Heads.


Posłuchaj
15:24 2020_09_30 14_21_52_PR1_muzyczna_jedynka.mp3 Krzysztof Zalewski o płycie "Zabawa" (Muzyczna Jedynka)

 
Teksty piosenek były pisane jeszcze przed pandemią, ale w obliczu zapowiedzi, że zbliża się do świata katastrofa klimatyczna. - Ale co można zrobić, żeby temu zapobiec - pyta retorycznie Krzysztof Zalewski. I sam sobie odpowiada: można tylko tańczyć, żeby pokazać, że nas trudno złamać. Jego punkt widzenia zmienił się, kiedy został ojcem. - Ważne stało się dla mnie, jaką Ziemię zostawię synowi, czy będzie jeszcze miał szansę ulepienia bałwana ze śniegu i zobaczenie pszczoły - wyjaśnia.


KayaxTv/Youtube

Nawiązując do utworu "Dystans" wokalista deklaruje, że w piosenkach zawsze opowiada o sobie, choć może czasem dopisuje inne zakończenie wydarzeń, które rzeczywiście miały miejsce. - To próba autoterapii, że czasami na wszelkie rozterki sercowe, albo zbliżającą się fale szaleństwa najlepszą metoda jest wyjście z siebie i nabranie dystansu do siebie i do świata - mówi.

Przy tworzeniu płyty współpracował z Dawidem Podsiadło, który jest współkompozytorem dwóch piosenek. W listopadzie rozpocznie się trasa koncertowa, podczas której płyta "Zabawa" będzie promowana. Aby przestrzegane były wszystkie zalecenia sanitarne dotyczące imprez masowych, a na koncerty mogli przyjść wszyscy chętni, to będą jednego dnia dwa występy, albo występy dzień po dniu w tym samym miejscu.

Posłuchaj całej rozmowy, okraszonej piosenką "Dystans".

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Marcin Kusy

Gość: Krzysztof Zalewski (kompozytor, autor tekstów, wokalistka)

Data emisji: 30.09.2020 r. 

Godzina emisji: 14.22

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koncert "Męskie Granie 2019 – Dogrywka". Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 00:00
"Męskie Granie 2019" to jubileuszowa, dziesiąta już edycja tej imprezy. Podczas koncertu usłyszeliśmy artystów, którzy pojawili się na świeżo wydanym krążku "Męskie Granie 2019 – Dogrywka" – duety Waglewski-Maleńczuk, Mazolewski-Porter, zespoły Ørganek i Lao Che oraz Krzysztofa Zalewskiego i Katarzynę Nosowską. Nagranie występu wyemitowaliśmy 17 kwietnia o godz. 23.05.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Zalewski w hołdzie Czesławowi Niemenowi

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2020 20:03
W pierwszą lipcową niedzielą 2020 roku zaprosiliśmy na retransmisję niezwykle emocjonującego koncertu Krzysztofa Zalewskiego. Jego premiera miała miejsce w Studiu Muzycznym PR im. Agnieszki Osieckiej 17 lutego 2019 roku. 
rozwiń zwiń