Prawo pracy: jakie składki od umowy zlecenia?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 19:44
Zatrudniając osobę na podstawie umowy zlecenia, należy pamiętać, że z tego tytułu podlega ona obligatoryjnie ubezpieczeniom społecznym, czyli emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu oraz zdrowotnemu. W przypadku zleceniobiorcy dobrowolny charakter ma jedynie ubezpieczenie chorobowe.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PhuShutter/shutterstock.com

Obowiązek zgłoszenia, a po zakończeniu umowy wyrejestrowania jej leży na płatniku, czyli firmie, która zleca pracę. Zatrudniając osobę na podstawie umowy zlecenia (jednej z umów cywilnoprawnych), zleceniodawca (jako płatnik składek) powinien przekazać do ZUS dokument ubezpieczeniowy ZUS ZUA za określonego zleceniobiorcę. - Powinno to nastąpić w okresie 7 dni od daty powstania obowiązku podatkowego - mówi mecenas Grzegorz Ruszczyk, specjalista prawa pracy. Przypomina, że zarówno przy zgłoszeniu, jak też wyrejestrowaniu liczą się dni kalendarzowe, a nie robocze.


Posłuchaj
08:47 4PR 8-10-2020.mp3 Jakie są obowiązki przy zawieraniu umowy zlecenia (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Zleceniobiorca podlega obowiązkowym ubezpieczeniom od dnia oznaczonego w umowie zlecenia jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania, do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy. Mecenas radzi, aby nie zwlekać z wyrejestrowywaniem umów, zwłaszcza, jeśli z daną osobą jest zawierana kolejna umowa zlecenie. - Bo dojdzie do tego, że dwie umowy będą w systemie i będzie galimatias - ostrzega gość Programu 1 Polskiego Radia.

Ponieważ każda umowa zlecenia albo umowa o świadczenie usług jest odrębnym tytułem do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, dlatego z każdego tytułu (umowy) zleceniobiorca powinien być zgłoszony do ubezpieczeń społecznych, a także ubezpieczenia zdrowotnego bądź wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego.

Również w przypadku, gdy te umowy są zawarte z tym samym płatnikiem, ale przedmiot umów jest różny, płatnik z każdej z tych umów powinien zgłosić zleceniobiorcę do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego. Mecenas Ruszczyk radzi, aby zastanowić się, czy rodzaj zlecenia nie uprawnia do podpisania umowy o dzieło. Ona nie jest póki co oskładkowana, więc nie ma kłopotu z jej rejestracją i późniejszym wyrejestrowaniem.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Joanna Racewicz i Roman Czejarek

Gość: mecenas Grzegorz Ruszczyk (specjalista prawa pracy)

Data emisji: 8.10.2020

Godzina emisji: 11.20

agCzytaj także

"Dobrze by było uregulować teraz ten problem". Wiceminister Szwed o planach oskładkowania umów-zleceń

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 15:07
Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed podkreślił w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że są plany pełnego oskładkowania wszystkich umów-zleceń. Zanim jednak rząd podejmie decyzję w tej sprawie, przedyskutuje ją z partnerami społecznymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rewolucja w ZUS: zdejmie z płatników niektóre obowiązki. Zobacz jakie

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 19:03
O planowanych zmianach w działalności Zakładu Ubezpieczeń społecznych, zmniejszających obowiązki pracodawców dotyczące m.in. rozliczeń, mówiła w radiowej Jedynce prezes ZUS Gertruda Uścińska.
rozwiń zwiń