Jerzy Maksymiuk: nikt nie napisał wspanialszej symfonii niż "Eroica"

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 18:24
W ramach 24. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, przesuniętego na jesień z powodu pandemii, w piątek (16.10) został zagrany koncert, który poprowadził Jerzy Maksymiuk. W programie utwory Krzysztofa Pendereckiego i Ludwiga van Beethovena.
Jerzy Maksymiuk
Jerzy MaksymiukFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Przed koncertem Jerzy Maksymiuk przyznał, że bardzo lubi utwory, które pod jego batutą mają być zagrane. Koncert rozpoczął utwór Krzysztofa Pendereckiego "Polymorphia". - Cieszę się, że ten właśnie utwór rozpoczyna, bo tam są klastery, czyli takie złożenia dźwięków, które nie są akordami i to brzmi w sposób zupełnie inny - mówił dyrygent.


Posłuchaj
09:58 2020_10_15 14_28_24_PR1_muzyczna_jedynka.mp3 Jerzy Maksymiuk o muzyce Krzysztofa Pendereckiego i Ludwiga van Beethovena (Muzyczna Jedynka)

. .

Muzyk rozwodził się nad II Symfonią Beethovena. - Cudowna, ta pierwsza część energetyczna, cudowne tematy - wyliczał. Zauważył, że symfonie kompozytora z Bonn są dojrzałe, bo kiedy komponował zaledwie drugą, to Mozart w tym wieku skomponował już wszystkie. - Jeżeli byśmy wybierali symfonię najwspanialszą, i krytycy, i dyrygenci, i słuchacze, to byłaby "Eroica" (Symfonia nr 3 Es-dur op. 55 - dop. Redakcji). Nikt wspanialszej symfonii nie napisał - mówił maestro.  

Jerzy Maksymiuk z uznaniem mówił o umiejętnościach pianisty Łukasza Krupińskiego i wróży mu wielką przyszłość, jako muzykowi, grającemu bardzo różnorodnie.

A oto program piątkowego koncertu:

Krzysztof Penderecki - Polymorphia

Ludwig van Beethoven - IV Koncert fortepianowy G-dur op. 58,

II Symfonia D-dur op. 36.

Wykonawcy:

Łukasz Krupiński - fortepian,

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej,

Jerzy Maksymiuk - dyrygent

Po rozmowie Adam Rozlach przedstawił program pozostałych koncertów.

***

Tytuł audycjiMuzyczna Jedynka

Rozmawiał: Adam Rozlach

Gość: maestro Jerzy Maksymiuk (dyrygent)

Data emisji: 15.10.2020 

Godzina emisji: 14.28

ag

 

Czytaj także

Prawdziwe oblicze Jerzego Maksymiuka i jego żony

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 18:19
Wybitny dyrygent i kompozytor Jerzy Maksymiuk oraz jego żona Ewa Piasecka-Maksymiuk to bohaterowie filmu dokumentalnego "Maksymiuk. Koncert na dwoje". Ten 75-minutowy dokument w reżyserii Tomasza Drozdowicza jest już na ekranach kin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Maksymiuk: II Symfonia Beethovena, lubię takie wyzwania

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 22:11
- Ta symfonia bardzo wiele wymaga i od dyrygenta, i od orkiestry – opowiadał w Dwójce Jerzy Maksymiuk o II Symfonii D-dur op. 36 Ludwiga van Beethovena.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filharmonia Narodowa w hołdzie Krzysztofowi Pendereckiemu

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 18:20
Orkiestra Filharmonii Narodowej w hołdzie Krzysztofowi Pendereckiemu będzie grała jego muzykę w cyklu piątkowych koncertów. W piątek (9.10) zostanie zagrana Chaconne z Polskiego Requiem poświęcona Janowi Pawłowi II.
rozwiń zwiń