Dominik Wania: odpowiedni ludzie znaleźli się na mojej drodze

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 16:50
W połowie września ukazała się nowa płyta Dominika Wani "Lonely Shadows", która została nagrana dla słynnej wytwórni ECM Records. - Jest to zbieg różnych wydarzeń i ludzi poznanych na mojej artystycznej drodze - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Dominik Wania.
Dominik Wania
Dominik WaniaFoto: Maria Jarzyna/materiały prom.

Posłuchaj
04:49 2020_10_22 13_36_30_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Dominik Wania z nową płytą (Muzyczna Jedynka)

Dominik Wania (rocznik 1981) naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie fortepianu prof. Andrzeja Pikula. Studiował również pod kierunkiem Danilo Pereza na wydziale jazzowym New England Conservatory of Music w Bostonie (USA). Brał udział w wielu kursach mistrzowskich z dziedziny muzyki poważnej i jazzu.

Po latach współpracy z wieloma muzykami z Polski i zagranicy, w czerwcu 2013 roku ukazał się jego autorski, debiutancki album - sygnowany jako Dominik Wania Trio - zatytułowany "Ravel". Artysta w związku z wydaniem płyty "Ravel" otrzymał dwa Fryderyki 2014 w kategorii jazzowego Albumu Roku i jazzowego Debiutu Roku.


Płyta z ECM Records

Z kolei teraz przyszedł czas na nową płytę zatytułowaną "Lonely Shadows", którą Dominik Wania nagrał dla słynnej wytwórni ECM Records. - To jest wypadkowa tego, że odpowiedni ludzie znaleźli się gdzieś po drodze i umożliwili mi właśnie to. Wielkie podziękowania przede wszystkim dla Maćka Obary, z którym już od lat grywam w Quartecie. Tak naprawdę to on przetarł szlaki i otworzył mi drogę do tej wytwórni - opowiada Dominik Wania.

Artysta przyznaje, że spływają już recenzje jego najnowszej płyty, w tym także od zagranicznych portali, blogerów i innych recenzentów.

Uniwersalny artysta

- Staram się podchodzić uniwersalnie, oczywiście w miarę możliwości do wykonawstwa. Cieszę się też na współpracę z różnymi artystami (…). Próbuję zawsze uniwersalnie podchodzić i czerpać z tego przyjemność. Jest to dla mnie rozwój i szkoła, a także dalsze pogłębianie pewnej wiedzy i przede wszystkim rozwoju artystycznego - twierdzi Dominik Wania.

***

Tytuł audycjiMuzyczna Jedynka

Prowadził: Paweł Sztompke

Gość: Dominik Wania (muzyk jazzowy i klasyczny)

Data emisji: 22.10.2020 

Godzina emisji: 13.36

DS

Czytaj także

Lech Dyblik: gram niezwykle intensywnie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 13:20
- Ludzie są spragnieni koncertów i spotkań. Zainteresowanie jest większe niż wcześniej - mówi o swoich występach na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi Lech Dyblik. Aktor i piosenkarz muzyki rosyjskiej zapowiada również najnowszą płytę, która ukaże się już jesienią.
rozwiń zwiń