"O!polskie muzea". Jarosław Wasik: projekt 22 muzeów z całego regionu

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 16:40
- Te zdigitalizowane obiekty są zaproszeniem do naszego muzeum - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Jego instytucja bierze udział w specjalnym projekcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jarosław Wasik
Jarosław WasikFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Posłuchaj
09:39 2020_11_10 13_28_28_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Aplikacja do wirtualnego zwiedzania Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu (Muzyczna Jedynka)

Obecnie Muzeum Polskiej Piosenki, podobnie jak inne tego typu placówki na terenie kraju, jest zamknięte dla zwiedzających. Opolskie muzeum można jednak odwiedzić wirtualnie. W jaki sposób?

Jerzy Mamcarz PAP 1200.jpg
75 lat ZAKR. Mamcarz: to będzie uroczysty koncert

- Jeśli chodzi o kwestię online, trochę uprzedziliśmy fakty. W zeszłym roku złożyliśmy projekt do ministra kultury i wymyśliliśmy, żeby w ramach programu "Kultura Cyfrowa" stworzyć aplikację mobilną o muzeach Opolszczyzny. Uznaliśmy jednak, że tylko nasze muzeum to byłoby za mało do realizacji tego projektu - twierdzi Jarosław Wasik.

Dyrektor MOP wyjaśnia, że w ramach programu zatytułowanego "O!polskie muzea - aplikacja mobilna" podjęto decyzję o współpracy 22 muzeów z całego regionu. - W tej aplikacji jest informacja o ponad 1000 zdigitalizowanych obiektach muzealnych - dodaje.

Aplikację można bezpłatnie ściągnąć na telefon. Znajdują się w niej informacje o  muzeach, w tym m.in. przekierowania na strony internetowe, godziny otwarcia czy narzędzia do zakupu biletów.

Czytaj także:

- W przypadku Muzeum Polskiej Piosenki możemy obejrzeć, naszym zdaniem, najważniejszych 50 obiektów muzealnych, które posiadamy. Wśród nich są zarówno rękopisy, jak i partytury. Jest też słynny fortepian z 2. Festiwalu Opolskiego, który pewnie część z państwa pamięta z "Kronik Filmowych". Mamy też pianino Jerzego Petersburskiego, jak również różnego rodzaju nagrody i plakaty. Te obiekty są zdigitalizowane i są jakby zaproszeniem do naszego muzeum - opowiada Jarosław Wasik.

***

Tytuł audycjiMuzyczna Jedynka

Prowadził: Paweł Sztompke

Gość: Jarosław Wasik (dyrektor Muzeum Piosenki Polskiej w Opolu)

Data emisji: 10.11.2020 

Godzina emisji: 13.28

DS

Czytaj także

Arkadiusz Wiśniewski solo: "To nie zaszkodzi Czerwonym Gitarom"

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 15:20
- Muzyka Czerwonych Gitar od lat jest w moim sercu. Mam nadzieję to wszystko pogodzić - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o solowym projekcie Arkadiusz Wiśniewski. Czy singiel "Otulimy się nadzieją" jest zapowiedzią nowej drogi lidera Czerwonych Gitar?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarek Wist o teledysku: nagrałem go w ostatnich promieniach lata

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 15:10
- Nagrałem go w środkowych Włoszech w ostatnich promieniach lata. Starałem się uwiecznić ciepło i dobrą energię Włoch jeszcze z tych dobrych czasów - mówi o teledysku do piosenki "Ciao amore ciao" Jarek Wist. Gość Programu 1 Polskiego Radia zdradza również swoje plany muzyczne.
rozwiń zwiń